Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Pod oknem

Fala solidarności z abp. Jędraszewskim

arcybiskup jędraszewski w kolegiacie świętej anny fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Wyrazy solidarności płyną od kilku dni w stronę abp. Marka Jędraszewskiego, krytykowanego za słowa o „tęczowej zarazie”. W sobotę o godz. 15.00 zaplanowano modlitwę i wiec poparcia pod krakowską kurią na Franciszkańskiej 3.

 

Fala krytyki spotkała abp. Marka Jędraszewskiego za słowa wypowiedziane w Kościele Mariackim w Krakowie w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Metropolita krakowski atakowany jest przede wszystkim za słowa: „Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”.

O. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca ataki na abp. Jędraszewskiego uważa za kolejne akcje przeciwko krakowskim Pasterzom.

Wsparcie abp. Jędraszewskiemu okazują inni hierarchowie, przedstawiciele różnych instytucji oraz wierni. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu wydał oświadczenie, w którym zwrócił uwagę, że fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, świadczy o „zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej”.

Słowa wdzięczności „za patriotyzm i słowa prawdy, na które Polska czekała od wielu lat” skierowało do abp. Jędraszewskiego Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. "Stoimy murem za arcybiskupem Jędraszewskim” – napisali z kolei w swoim oświadczeniu członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okręgu Małopolska. Wyraz solidarności z tym, „co mówi i jak naucza” abp Jędraszewski wyrazili brawami uczestnicy 39. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, która wyruszała na Jasną Górę z Wawelu. Wiele osób publicznych i prywatnych wyraża solidarność z metropolitą krakowskim w mediach społecznościowych poprzez wpisy opatrzone hasztagami #MuremZaAbpJedraszewskim oraz #MuremZaJedraszewskim.

W sobotę 10 sierpnia pod krakowską kurią organizowane jest spotkanie modlitewne. Do solidarności z abp. Jędraszewskim w ten sposób zachęcają m.in. Adam M. Cieśla – Prezes Zarządu Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera czy reżyser filmowy Dariusz Walusiak. Modlitwa rozpocznie się o godz. 15.00, czyli w Godzinie miłosierdzia. Zostanie odmówiona m.in. Koronka do Bożego miłosierdzia oraz Litania narodu polskiego - „w modlitwie wezwiemy wszystkich naszych świętych polskich do tego, żeby wsparli nas w tej ciężkiej chwili” – informuje Walusiak dodając, że modlitwą zostanie otoczony zarówno sam abp Jędraszewski, jak i cały polski naród i nasza ojczyzna.

Organizatorzy spotkania podkreślają, że odbędzie się ono w ważnym dla Polski i Kościoła miejscu – pod krakowską kurią na Franciszkańskiej 3, gdzie wierni spotykali się z Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymek do Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;