Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Solidarność

akcja kor kordi fot. UPJP2

W dniu 100. rocznicy urodzin naszego patrona św. Jana Pawła II wchodzimy w etap finałowy #CorCordi, do której zaprosiliśmy wykładowców i pracowników, studentów i doktorantów naszego uniwersytetu. W czasie trwania akcji przyjmowaliśmy dobrowolne wpłaty przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, które zostały podwojone przez głównego partnera zbiórki Fundację im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie.

 

– Cała ta sytuacja, w której znaleźliśmy się spowodowała pewien znak zapytania: co my jako Uniwersytet Papieski możemy dać tym ludziom, którzy z nami współpracują, albo którzy są w gorszej sytuacji niż my – mówi prorektor ds. studenckich i dydaktyki ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII.

Fundacja im. Św. Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie w tym roku świętuje Jubileusz 30-lecia. Obecnie, trwałyby ostatnie próby do spektaklu o św. Jadwidze Andegaweńskiej w realizacji Wspólnoty Lilia, działającej w ramach Duszpasterstwa Akademickiego PATMOS. Pandemia niestety pokrzyżowała te plany, ale dała również organizacji możliwość do niesienia pomocy na innym polu. W tej sytuacji Fundacja stara się "pomóc pomagać" naszym pracownikom, doktorantom i studentom.

– Zwykle maseczka jest symbolem izolacji i oddalenia, zabezpieczenia się przed ingerencją kogoś z zewnątrz – zwłaszcza wirusa. W naszej akcji, chcemy jednak pokazać, że maseczka ma też inne znaczenie: może być wyrazem miłości, troski i pamięci o drugim człowieku. W takim znaczeniu maseczka jest darem serca dla serca – konstatuje jeden z pomysłodawców akcji ks. dr hab. Grzegorz Godawa.

Podwojona suma wpłat wyniosła prawie 21 tysięcy złotych. Pomoc w najbliższych dniach trafi m.in. do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej w Krakowie, do Domowego Hospicjum Maryi Królowej Apostołów przy ul. Wincentego Witosa w Krakowie, jak również do Domu Pomocy Społecznej św. Brata Alberta, działającego przy ul. Adolfa Nowaczyńskiego w Krakowie czy do sióstr zakonnych, niosących pomoc potrzebującym.

– Za zebrane i podwojone środki udało się kupić naprawdę dużo, choć ceny sprzętu ochronnego drastycznie poszybowały w górę. Do ośrodków chcemy przekazać: 50 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni, 50 litrów płynu do dezynfekcji rąk, 30 masek FFp3, 30 masek FFp2, 200 kompletów pościeli jednorazowej (poduszka, poszewka, prześcieradło), 200 fartuchów jednorazowych, 5000 rękawiczek nitrylowych, 1500 maseczek jednorazowych 3-warstwowych, 200 czepków jednorazowych, 50 podkładów higienicznych, 20 podręcznych żeli do rąk dla pracownika udającego się do pacjenta, 4 termometry bezdotykowe, 10 kremów regeneracyjnych podręcznych, 4 emulsje regeneracyjne z pompką oraz 350 przyłbic – wylicza Łukasz Rzepka, koordynator akcji z ramienia Fundacji.

Oceń treść:
Źródło:
;