Imieniny: Maryli, Wladyslawa, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Walki z Cukrzycą

Wydarzenia

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Edward Dajczak podczas ŚDM.

Dziś na stadionie Cracovii katechezę do młodych wygłosi bp Edward Dajczak. "Nie zawsze da się mówić i nie zawsze to, że się mówi, jest głoszeniem Ewangelii. To spójność między słowem, a tym kim jestem i co robię jest fundamentalna" - mówił do młodzieży ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podczas Światowych Dni Młodzieży.

Hierarcha jako przykład podał scenę z Ewangelii, kiedy Chrystus dotyka trędowatego. "Jezus go dotknął. Doknął niedotykalnego. Zapiszcie to sobie w sercu. Jezus dotknął kogoś, kogo nikt nie dotyka. To bardzo ważne" - głosił.

Podkreślił wyraźnie, że bezinteresowny gest miłości może wstrząsnąć. "To nie są rzeczy dla jakieś wąskiej grupy. Zarezerwowane dla hiperświętych. To nie są zadania niewykonalne. To jest życie, które wcześniej musi być dotknięte przez Jezusa" - stwierdził.

Opisał słuchaczom również sytuację z Woodstocku, kiedy to dziewczynę zostawianą na polu przez chłopaka spotkał uczesntnik Przystanku Jezus z napisaem "Jesteś ważny w oczach Boga" na koszulce. "Ona spytała go co to znaczy, a on po prostu ją przytulił i powiedział po tym, że tak właśnie robi Pan Bóg każdemu człowiekowi, tylko nieskończenie lepiej" - opowiedział.

"Trzeba się dawać dotykać Jezusowi. Bo potem już nie można iść inaczej do człowieka, niż tylko w miłosierdziu" - nauczał. Dodał jednak, że wymaga to niesamowitej uległości i ufności wobec Boga.

"To 'pozwolić' bywa czasem trudniejsze. Jesteśmy przecież z pokolenia, w którym człowiek w masowej kulturze chce zastąpić Pana Boga, chce decydować sam. I to się nam udziela czy chcemy czy nie chcemy. W naszej wierze za mało jest tej uległości" - ocenił.

Hierarcha powiedział młodym, ich pokolenie prawie wymazało autorytety obiektywne, z funkcji. "Zostały jednak autorytety osobiste - autorytet osobisty to jest ktoś, kto ma Ewangelię wypisaną na sobie. Miejcie Ewangelię wypisaną na sobie" - apelował.

Bp Dajczak poprosił młodzież, żeby radość i wiara, którą doświadczają w Krakowie nie zakończyła się wraz z ŚDM. "Kiedy wrócicie ludzie mają zobaczyć Ewangelię wypisaną na waszej twarzy. To jest czas lekcji miłosierdzia - wykorzystajcie ją bardzo dobrze" - powiedział na zakończenie.

Źródło:
;