Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

Wydarzenia: Dzień Młodzieży

Pod oknem

Gratka dla miłośników starych ksiąg

 fot. Qrczak / wikipedia.org

14 grudnia 2015 r. (poniedziałek) o godz. 12.00, w czytelni Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 3, w obecności kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się prezentacja dwóch projektów konserwatorskich, zrealizowanych w tym roku przez Archidiecezję Krakowską oraz Kapitułę Metropolitalną na Wawelu.


„Zapraszamy na unikalne spotkanie w gronie wielbicieli starych ksiąg, podczas którego zaprezentujemy średniowieczne kodeksy, które przez ostatnie dziesięć miesięcy poddawane były zabiegom konserwatorskim. Będzie to niepowtarzalna okazja obejrzenia bezcennych, do tej pory nigdy nie prezentowanych obiektów, przechowywanych w obu archiwach” - zapraszają organizatorzy.

Pierwszy z tych projektów, pn. „Konserwacja najcenniejszych archiwaliów ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej”, dotyczył 38 woluminów rękopiśmiennych Act Officialiów i Episcopaliów, dokumentujących historię diecezji od początku XV do końca XVIII w. Drugi, pn. „Konserwacja unikatowych ksiąg i rękopisów z Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej”, obejmował dwie księgi liturgiczne z Katedry Wawelskiej, powstałe w XI i XV w. oraz wspaniały XV-wieczny inkunabuł ze zbiorów Biblioteki Kapituły.

Dwa najciekawsze odrestaurowane obiekty, czyli wawelskie księgi liturgiczne, będą później eksponowane w Muzeum Katedralnym na Wawelu do 30 grudnia 2015 r.

Źródło:
;