Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

Hanna Suchocka pierwszą laureatką Nagrody im. Bp. Tadeusza Pieronka IN VERITATE

 fot. Krzysztof Petela

Prof. Hanna Suchocka została w piątek w Krakowie uhonorowana Nagrodą im. Bp. Tadeusza Pieronka IN VERITATE. Wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy, podczas organizowanej przez wiele lat przez bp. Pieronka konferencji z cyklu „Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej”.

 

Od 11 do 12 października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie trwa XIX Międzynarodowa Konferencja z cyklu: „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Kardynał Stanisław Dziwisz, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, którą to funkcję przez 18 lat, od początku organizowania tej konferencji piastował ks. bp Tadeusz Pieronek, w pierwszych słowach zwracając się do międzynarodowego grona gości mówił, iż spotkanie odbywa się w miejscu, w którym „mówią wieki”, gdzie w sposób zupełnie wyjątkowy czuje się ducha miasta, i że po raz pierwszy odbywa się ona bez człowieka, który był jej duszą, energicznie i z pasją wypełniał zadania, które z tej konferencji wynikają. „Jestem przekonany – mówił, –  że Ksiądz Biskup towarzyszy nam duchowo i cieszy się, że kontynuujemy dzieło, któremu oddał przymioty swojego umysłu i serca”.

Kardynał podkreślił, że obecność reprezentantów różnych krajów i środowisk europejskich jest gwarantem owocnych rozmów, które są potrzebne, gdy mowa o wspólnocie wolnych krajów Europy. Zwrócił uwagę, że szczególną troską należy otoczyć młodzież, bo choć totalitaryzm pozostał we wspomnieniach ich rodziców, pojawiają się inne oznaki kryzysu we wspólnocie, np. brexit i wiele innych, a ocalenia pośród zagrożeń należy szukać we wspólnych wartościach chrześcijańskich.

W czasie teogorocznej konferencji po raz pierwszy w historii, została wręczona Nagroda im. Biskupa Tadeusza Pieronka „In veritate”, przyznawana przez Fundację im. Bp. Tadeusza Pieronka „za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”. Pierwszą uhonorowaną jest prof. dr hab. Hanna Suchocka, była premier RP, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej (2001 – 2013), mianowana przez papieża Franciszka w 2014 r. członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W laudacji kard. Kazimierz Nycz mówił, jak bardzo brakuje dziś głosu bpa Pieronka – „odważnego, mocnego, zdynstansowanego, a czasem dla wielu kontrowersyjnego”. Wspomniał o przesłaniu nagrody, jakim jest docenienie osobistego zaangażowania laureata na rzecz dobra wspólnego, dialogu i publicznej debaty, czemu tak wierny był bp Pieronek, który „przerzucał most między refleksją pastoralną i eklezjalną a polityką i sprawami społecznymi. Dziś widać, jak tego dialogu potrzebujemy. 

Statuetka, to z jednej strony wyobrażenie wawelskiego wzgórza, gdzie biskup Pieronek odprawiał codziennie mszę św., z  drugiej gwiazdki zapożyczone z flagi europejskiej i słowa „In veritate” (”W prawdzie”), bo z tego zrodziło się zaangażowanie biskupa w życie publiczne. Nie tylko życie w prawdzie, ale i działalność publiczna w prawdzie jest możliwa i konieczna, czego dowód daje Hanna Suchocka. Biskup Pieronek Hannę Suchocką nie tylko cenił, ale uważał za autorytet – mówił kard. Kazimierz Nycz – tak w wymiarze politycznym, jak i moralnym. A ich pierwsze spotkania miały miejsce na płaszczyźnie dialogu między Kościołem a Państwem, gdy biskup był sekretarzem polskiego episkopatu, a laureatka była premierem polskiego rządu. Uwieńczeniem było przygotowanie (1993), a w konsekwencji podpisanie (1998) konkordatu. Godnie reprezentowała dorobek polskiej demokracji na forum międzynarodowym. Gdy krytykowano biskupa Pieronka za jego wypowiedzi, sam mówił, że „po to został biskupem, żeby się nie bać”. Podobne słowa można powiedzieć o p. Hannie Suchockiej – została prawnikiem, politykiem, dyplomatą, żeby poza prawdą nie bać się niczego – konkludował arcybiskup. Dla niej bliskie są słowa: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem, ale także bliskie są jej słowa: „Ufajcie, jam zwyciężył świat”.

Hanna Suchocka przyjmując nagrodę ze skromnością mówiła, że nie czuje się godna tej nagrody, a z drugiej strony przyjmuje ją z dużą radością, gdyż to nagroda bp. Pieronka. Przypominała pierwsze ich wspólne spotkania jeszcze w Sejmie Okrągłego Stołu pod koniec 1989 roku, gdy przymierzano się do nowej konstytucji, rozmawiali wówczas jako prawnicy. Wspominała jego intuicję, że nastąpi w nowych warunkach polskich zderzenie tradycyjnego myślenia o chrześcijaństwie z nowym otwarciem na Europę, i że może dojść do zderzenia wartości, w których możemy się pogubić, stąd właśnie wziął się pomysł organizowania konferencji w Krakowie (2001 r.). „Ta nagroda daje mi siłę, że warto i trzeba to kontynuować” – powiedziała Hanna Suchocka.

Konferencja „Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej” organizowana jest przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację Konrada Adenauera w Polsce i Fundację Roberta Schumana w Luksemburgu we współpracy z Grupą Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Klubem Polskim w Grupie Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE, Wydawnictwem „Wokół Nas” w Gliwicach oraz Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest kard. Stanisław Dziwisz.

Oceń treść:
Źródło:
;