Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Małopolska

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim

collegium novum uniwersytetu jagiellońskiego fot. KP/Fra3.pl Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Mszą świętą w kolegiacie akademickiej świętej Anny rozpoczęła, 1 października, uroczystości inauguracji 654. roku akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa świętego Jana Pawła II Wielkiego, wygłoszone 20 lat temu, w kolegiacie św. Anny, skierowane do świata akademickiego. Ojciec święty bardzo wyraźnie mówił wtedy o odpowiedzialności. - O odpowiedzialności świata akademickiego nie tylko za to co dzieje się w jego przestrzeni wyznaczonej przez profesorów i studentów. Mówił o odpowiedzialności, jaką cały świat akademicki ma, ze względu na swoją rangę i wyjątkowe miejsce w społeczności, wobec całego społeczeństwa. 

Jan Paweł II mówił, że współczesny człowiek kieruje wobec świat akademickiego bardzo wyraźne i niemałe oczekiwania, chce bowiem mieć pewność, że gdy chodzi o uczonych, o profesorów, o zgłębiających prawdę tego świata, nie zabraknie im dociekliwości i wnikliwości w stawianiu pytań a także uczciwości w poszukiwaniu właściwej odpowiedzi na problemy naukowe.

- Chodzi o to - mówił papież - aby to poszukiwanie prawdy nie było czymś ograniczonym i zamkniętym, ale by kolejne odkrycia torowały drogę do kolejnych pytań, kolejnych etapów poszukiwania prawdy, aż po tę prawdę najwyższą, transcendentną. Takie są oczekiwania współczesnego człowieka wobec uczonych i stąd to wielkie ich zadanie, które Jan Paweł II określił mianem „posługi myślenia" - przypomniał metropolita krakowski.

Inauguracja roku akademickiego 2017-2018 odbyła się w auli Auditorium Maximum UJ. Poprzedził ją przemarsz orszaku profesorów UJ, który przeszedł ulicami Krakowa z Collegium Maius UJ. W uroczystości wzięła udział społeczność akademicka UJ, władze wojewódzkie i samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki, kultury oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rektor przypomniał, że uniwersytet rozpoczyna kolejny rok działalności w szczególnym czasie, w momencie, gdy trwają intensywne prace  i toczą się żywe dyskusje nad projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym w Polsce. Wyraził obawę, że obecna atmosfera polityczna w kraju i anormalny przebieg dyskusji programowych właściwie w każdej dziedzinie życia społecznego muszą budzić obawy, iż podobne tło będzie towarzyszyć dysputom dotyczącym nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. - Z nadzieją będziemy śledzić przebieg dalszego procesu legislacyjnego, licząc na to, że nasze propozycje zostaną w niej uwzględnione. Liczę na mądrość i rozwagę decydentów w tej kluczowej dla edukacji w Polsce kwestii - powiedział rektor.

Gościem uroczystości był minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Główną część swojego wystąpienia wiceminister poświęcił przypomnieniu założeń projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, które przedstawił niedawno podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

W trakcie uroczystości wręczono odznakę "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego", którą odebrał prof. Stéphane Pellerin. Wyróżnienie zostało przyznane za odegranie znaczącej roli w nawiązaniu wielostronnej, wieloletniej  współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Orleanie, w dziedzinach: fizyki, biologii molekularnej, biotechnologii, chemii oraz historii i filologii francuskiej.

Wręczono także Nagrody Rektora UJ "Laur Jagielloński", które honorują wybitne osiągnięcia naukowe uczonych z UJ. 

Najważniejszy moment uroczystości - immatrykulację nowo przyjętych na Uniwersytet Jagielloński studentów I roku, przeprowadził prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki.

Wykład inaugurujący 654. rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim wygłosiła dr hab. Justyna Drukała

;