Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Polska

Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

konferencja prasowa o newpastoral fot. Episkopat.pl

Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w nauczanie, postulaty formułowane przez ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jan Paweł II – mimo że nie jest autorem pojęcia nowej ewangelizacji, bo jak wiemy po raz pierwszy to pojęcie wyraził i wypowiedział Paweł VI – to jednak Jan Paweł II rozwinął tę myśl i to na większą skalę, podkreślając, że nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej treści, tzn. Ewangelii, która się nie zmienia, ale w inny sposób, nowym językiem. NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral. 

 

Bp Lechowicz stwierdził, że inicjatywa NewPastoral wychodzi również naprzeciw postulatowi Papieża Franciszka, który posługuje się pojęciem „nawrócenie pastoralne”, zwłaszcza w swojej pierwszej adhortacji Evangelii gaudium. „Papież formułuje w niej postulat odwagi, prosi, by się nie bać, by nie być niczym skrępowanym, by podejmować nowe inicjatywy, które będą wpisywać się w misję Kościoła” – zaznaczył bp Lechowicz.

„Papież Franciszek w 23. numerze tego dokumentu wymienia na czym polegać powinno w praktyce nawrócenie pastoralne: podjąć inicjatywę, czyli wyjść, następnie włączyć się, towarzyszyć, przynosić owoce i świętować. Inicjatywa NewPastoral doskonale odpowiada tym postulatom pastoralnego nawrócenia” – stwierdził bp Lechowicz.

Ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji i pomysłodawca inicjatywy NewPastoral, nawiązał do sytuacji Kościoła we Francji, która jest bardzo trudna – tylko 2% osób jest praktykujących. „Jest to sytuacja zanikania Kościoła. Naszą odpowiedzią była budowa parafii jako wspólnoty wspólnot. W 2014 roku narodził się pomysł NewPastoral. W małych grupach nie chodzi tylko o samo spotkanie w małej grupie, ale to spotkanie może i powinno się przełożyć na cały obraz parafii, na klimat życia wspólnotowego w parafii. Dlatego nazwa nawiązuje do nowej formy duszpasterstwa” – powiedział ks. Brzyś.

Ks. Brzyś zwrócił również uwagę na trzy podstawowe zadania inicjatywy. „Projekt NewPastoral umożliwia skuteczne dotarcie do peryferii Kościoła, zbudowanie pogłębionych relacji między ludźmi z parafii, mała grupa pozwala wyjść ludziom z samotności” – powiedział rektor PMK.

„Zachęcenie różnych osób, które nie są osobami praktykującymi, powoduje, że tematyka NewPastoral przyciąga. Ten projekt prowadzi do pogłębionej relacji z Jezusem, co jest istotne. To co mówi Papież Franciszek, zejść z kanapy i poszukać tych, którzy nie mają odwagi, których droga do Kościoła zaginęła. Dlatego Komisja ds. duszpasterstwa chętnie się do tego projektu przychyliła” – stwierdził ks. dr hab. Jan Bartoszek, sekretarz Komisji KEP ds. duszpasterstwa.

Z kolei Paweł Rozwód, koordynator promocji i mediów NewPastoral Polska, podkreślił, że projekt NewPastoral odbywa się w jedności z księdzem proboszczem, z parafią. Ponadto zauważył, że NewPastoral ma profile na Facebooku i Twitterze.

Inicjatywa NewPastoral w obecnej formie istnieje w 220 parafiach zarejestrowanych w projekcie, w tym w stu parafiach w Polsce (600 zarejestrowanych grup). W NewPastoral uczestnicy modlą się, oglądają filmy, czytają Pismo Święte i rozmawiają. Spotkanie odbywa się w przyjaznej domowej atmosferze. Istotną częścią projektu jest strona internetowa newpastoral.net, skąd po zarejestrowaniu przez proboszcza pobierać można przydatne podczas spotkań materiały wideo i konspekty, które udostępniane są bezpłatnie. Formuła spotkała się z dużym zainteresowaniem w polskich parafiach. Stąd pomysł zorganizowania I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral. Odbędzie się ono 5-6 października w parafii pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy w diecezji tarnowskiej. Na jego hasło wybrano słowa: „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). W programie znalazły się m.in. modlitwy, konferencje, warsztaty i świadectwa, ale również czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.

Oceń treść:
Źródło:
;