Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Małopolska

IPN otwiera w Krakowie „Przystanek Historia”

biuletyn ipn fot. IPN

Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej otwiera Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”. Inauguracja działalności Centrum odbędzie się 23 lutego o godzinie 14.00 w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN przy ul. Dunajewskiego 8 z udziałem prezesa IPN dra Jarosława Szarka.

 

Celem placówki będzie popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Co miesiąc zaprezentowane zostaną nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty. Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli. Na „Przystanek” przenosi się również z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Krakowska Loża Historii Współczesnej”. W Centrum znajdzie się także czytelnia oraz księgarnia.

Krakowski „Przystanek Historia” rozpocznie działalność prezentacją pierwszego – po pięcioletniej przerwie – numeru „Biuletynu IPN”, będącego, wbrew skromnemu tytułowi, ważnym periodykiem historycznym, nim zaprzestano jego wydawania po tragicznej śmierci ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki.

„Biuletyn IPN” powraca w nowej szacie edytorskiej, przynosząc bogatą i zróżnicowaną pod względem tematycznym i redakcyjnym zawartość. W premierowym numerze znajdują się m.in. artykuły o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN, w tym o dokumentach wywiadu PRL w Rzymie, fragmenty nieznanego do tej pory pamiętnika babci „Inki”, dzieje wojen skawińskiej rodziny Majdzików z komuną, eseje, świadectwa, komentarze, recenzje. W prezentacji nowego oblicza pisma udział wezmą autorzy oraz członkowie kolegium redakcyjnego „Biuletynu IPN”, w tym redaktor naczelny Jan M. Ruman.

Oceń treść:
;