Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Z Bogiem

Jak sobie poradzić z rozproszeniem na Mszy św.?

jak sobie poradzić z rozproszeniami na mszy świętej fot. Materiały prasowe

Rozproszenia dotykają nie tylko tych, dla których Msza jest niezrozumiała i nudna. Także kiedy mamy w sobie szczere pragnienie uczestnictwa w Eucharystii, one często „atakują” i wydaje się, że wszystko, co w nas ludzkie - umysł, pamięć, zmysły i emocje - sprzysięgają się przeciwko naszej woli „pobożnego przeżycia” Mszy św.

 

Czy to znaczy, że Msza w swoim kształcie jest... nieludzka? Być może czas przystosować jej kształt do potrzeb współczesnych konsumentów mediów?

Lecz to przecież Bóg jest jej twórcą. Dlatego szukamy wsparcia w godnej muzyce liturgicznej, idziemy do starego kościoła „z duszą”, wybieramy bardziej wymagające i świadome gesty i postawy. Ćwiczymy się w ascezie i technikach koncentracji, by na czas Mszy wyciszyć nasze pragnienia i myśli. Czy rzeczywiście chodzi tylko o wyciszenie?

„Gdyby dusze chciały się skupić, Bóg by zaraz do nich przemówił, bo rozproszenie zagłusza mowę Pańską” - napisała św. Faustyna. Cena rozproszeń jest przeogromna. Warto więc przyjrzeć się ich źródłom i tutaj poszukać odpowiedzi na pytanie JAK SOBIE PORADZIĆ Z ROZPROSZENIEM NA MSZY?

9 lutego w bazylice Mariackiej konferencję na ten temat poprowadzi znawca ducha i natury ludzkiej - ks. dr Krzysztof Grzywocz z Opola, który jest wykładowcą teologii duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, kierownikiem duchowym i rekolekcjonistą, autorem książek „Wartość człowieka” i „W mroku depresji”. W poprzednich latach gościł w bazylice Mariackiej z katechezą „Uczucia” i prowadził rekolekcje wielkopostne „Pasja życia”.

Sala na Górze, Bazylika Mariacka i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny zapraszają 9 lutego o 18.30 na Mszę św., o 19.15 - na wykład, a po nim - na dyskusję w sali przy pl. Mariackim.

***

Było już o człowieku, o Kościele, o katolicyzmie, a ostatnio – o miłosierdziu. W tym roku, sprawdzamy KIEDY MSZA PRZESTAJE BYĆ NUDNA. Wielu katolików rezygnuje z chodzenia do kościoła z banalnego powodu: nudzą się. Jak skończyć z nudą w kościele i zakochać się w Liturgii? O tym w bazylice Mariackiej!

Materiały ze spotkań będą dostępne także na: www.salanagorze.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;