Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

Wydarzenia: Dzień Młodzieży

Pod oknem

Jubileusz kard. Mariana Jaworskiego

kardynał marian jaworski fot. o. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Jubileusz 70. rocznicy święceń kapłańskich to piękna okazja by złożyć życzenia i podziękować za dotychczasową działalność i wkład w polską myśl teologiczną Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Marianowi Jaworskiemu, wieloletniemu wykładowcy, dziekanowi, pierwszemu rektorowi Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

 

Ksiądz Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie i tam rozpoczynał swoją drogę do kapłaństwa. Po II wojnie światowej miasto rodzinne musiał opuścić z całą rzeszą Polaków, a studia wówczas rozpoczęte w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji lwowskiej kontynuował po jego przeniesieniu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1950 z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1967 roku został profesorem nadzwyczajnym Wydziału Teologicznego w Krakowie, a w 1976 profesorem zwyczajnym.

Przez wiele lat oddawał się pracy naukowo-dydaktycznej pełniąc obowiązki profesora seminariów duchownych w Krakowie, sekretarza Rady Naukowej Episkopatu Polski, dziekana Wydziału Teologicznego w Krakowie. Po przekształceniu w 1981 roku Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną był wykładowcą i jej pierwszym rektorem w latach 1982–1988.

Sakrę biskupią przyjął w 1984 roku z rąk Kardynała Franciszka Macharskiego. Arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego został w 1991 roku. Dziesięć lat później Ojciec Święty ogłosił go kardynałem, jednak już trzy lata wcześniej mianowany był nim in pectore. Biret kardynalski otrzymał w 2001 roku w Rzymie. Był Przewodniczącym Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. Szczególną troską otaczał utworzone we Lwowie seminarium duchowne, sprawę powołań kapłańskich, remonty i budowę kościołów.

Kardynał Marian Jaworski przyjaźnił się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie dla Księdza Kardynała za jego pracę kapłańską i profesorską oraz olbrzymi wkład w rozwój nauki katolickiej.

13 marca 2017 r. kard. Marian Jaworski otrzymał Order Orła Białego. Odznaczenie nadawane za znamienite zasługi dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej.

Msza św. z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich Księdza Kardynała Mariana Jaworskiego zostanie odprawiona w katedrze na Wawelu w najbliższy czwartek, 25 czerwca 2020 r., o godz. 8.00.

Oceń treść:
Źródło:
;