Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Jan Paweł II na dziś

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w Sanktuarium bł. Jana Pawła II

 fot. KP

Bezpośrednia transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu oraz Msza św. dziękczynna to najważniejsze wydarzenia, na które z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII zaprasza krakowskie Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

 

Od kilku tygodni godziny pozostałe do kanonizacji odmierza elektroniczny zegar, który został umieszczony na wieży widokowej sąsiadującej z kościołem górnym Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Do tego czasu krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!” będzie gotowe na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą do Krakowa, aby wspólnie świętować to wydarzenie.

Wyniesienie do chwały ołtarzy Papieża Polaka jest momentem, do którego Centrum przygotowuje się w sposób szczególny. Od sierpnia ubiegłego roku, każdego 22. dnia miesiąca wierni modlą się w Sanktuarium o owoce kanonizacji podczas Mszy św. połączonej z Procesją Światła. Tutaj również w III, IV i V niedzielę Wielkiego Postu (23 i 30 marca oraz 6 kwietnia) odbędą się rekolekcje pod hasłem „Święty syn oficera. Kanonizacja blisko”, które poprowadzi ks. prof. Edward Staniek.

22 kwietnia, Mszę św. kończącą „Nowennę miesięcy” odprawi Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Tym samym w Sanktuarium, któremu patronuje Ojciec Święty, rozpocznie się bezpośrednie przygotowanie przed kanonizacją. W następnych dniach celebrowane będą Msze św. skierowane kolejno do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych. 26 kwietnia ok. godz. 21:30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne, w czasie którego świadectwa wygłoszą osoby, które podzielą się doświadczeniem szczególnego wstawiennictwa Ojca Świętego.

Czuwanie poprzedzi Misterium pt. „Kolory miłosierdzia” organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, które zostanie zaprezentowane na błoniach przed Sanktuarium o godz. 20. Montaż słowno-muzyczny, w którym wezmą udział artyści z Polski i zagranicy  złożone będzie z dwóch części, zatytułowanych: Jan Paweł II – Orędownik Bożego Miłosierdzia i Jan Paweł II – Prorok Wyobraźni Miłosierdzia. Pierwsza część będzie miała charakter religijny i oparta zostanie o teksty z nauczania Jana Pawła II, Dzienniczka s. Faustyny oraz teksty św. brata Alberta Chmielowskiego, przybliżając w ten sposób przesłanie Bożego Miłosierdzia. Druga część Misterium będzie miała charakter bardziej uniwersalny, kiedy to zostanie przywołana zaakcentowana przez Jana Pawła II w 2000 r. idea Nowej Wyobraźni Miłosierdzia.

Krakowian i turystów, którzy nie będą mogli dotrzeć do Centrum „Nie lękajcie się!”, Instytut zaprasza pod „okno papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3. W sobotę, 26 kwietnia, oraz w dniu kanonizacji o godz. 21, na fasadzie budynku krakowskiej Kurii Metropolitalnej zostanie zaprezentowane widowisko multimedialne w technologii mappingu 3d, przedstawiające Ojca Świętego powracającego do Krakowa w czasie swoich pielgrzymek.

W niedzielę, 27 kwietnia, mieszkańcy Krakowa i pielgrzymi przybyli do Sanktuarium bł. Jana Pawła II połączą się we wspólnej modlitwie z Watykanem, skąd śledzić będą tak długo oczekiwany moment kanonizacji Jana Pawła II Wielkiego, który zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy wspólnie z Janem XXIII.

Od godz. 10, na telebimach rozmieszczonych na placu i błoniach przed Sanktuarium, transmitowany będzie obrzęd kanonizacji oraz homilia papieża Franciszka. Po niej, równolegle z Eucharystią w Watykanie, kontynuowana będzie Msza św. w Sanktuarium.

O godz. 12:30 odprawiona zostanie pierwsza Msza św. dziękczynna, a o godz. 19 w Sanktuarium odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego muzycy Opery Krakowskiej zaprezentują „Mszę koronacyjną” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

 

Źródło:
;