Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

Wydarzenia: Dzień Energetyka

Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

Wspomnienia

Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” - w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem

 fot. mat. pras.

6 i 7 czerwca w Zakopanem odbędą się połączone obchody 100-lecia objawień fatimskich i 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II. Papież Polak przyjechał pod Tatry 4 czerwca i spędził tam cztery dni. W tym czasie odprawił mszę świętą na skoczni pod Wielką Krokwią, konsekrował Sanktuarium na Krzeptówkach, znalazł czas na wycieczki na Kasprowy Wierch, do Morskiego Oka, na Kalatówki. Na pamiątkę tamtej wizyty 6 czerwca w Zakopanem na Krzeptówkach odbędzie się koncert premierowy Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…”.


100-lecie objawień obchodzone będzie 6 czerwca  w Sanktuarium na Krzeptówkach, a 7 czerwca w Kościele św. Krzyża odbędzie się Msza Św. z okazji jubileuszu 20-lecia pielgrzymki Papieża Polaka na Podhale. Wszyscy górale szykują się do obchodów tych jubileuszy, szczególnie do rocznicy wizyty Jana Pawła II.
Najważniejszą uroczystością 6 czerwca będzie Msza Święta o godz.18:00.  Msza św. z ponowionym Aktem Poświęcenia Kościoła w Polsce i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Słowo Boże wygłosi J. E. Ks. Bp Virgílio do Nascimento Antunes - Biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były Rektor Sanktuarium w Fatimie,  a po mszy,  godz. 20.00 - rozpocznie się koncert plenerowy w Parku Fatimskim przy Ołtarzu Papieskim - to będzie premiera kantaty.

Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” to najnowsze dzieło jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów - Jakuba Milewskiego, który w swoim dorobku ma już wiele docenionych na polskim rynku muzycznym produkcji. Jedną z najważniejszych jest dzieło „Tajemnica Eucharystii - Kantata Przemienienia” (lib. Jerzy Binkowski) – pierwsza muzyczna opowieść o Cudzie z Sokółki na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, wydana na płycie CD i DVD przez Edycję św. Pawła.


Idąc tropem poprzednich sukcesów, kompozytor postanowił, zapraszając ponownie do współpracy znanego polskiego poetę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, psychologa i reżysera – Jerzego Binkowskiego, w sposób szczególny uczcić wyjątkową 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy konsekracji kościoła na Krzeptówkach przez św. Jana Pawła II. Ta wyjątkowa uroczystość, podczas której 6 czerwca 2017r. zgromadzą się członkowie Episkopatu Polski, z pewnością będzie doskonałą okazją do prapremiery nowego dzieła tego młodego kompozytora.


Kantata „Totus Tuus – CałyM Twój…” to rodzaj wędrówki przez życie widzianej oczami Matki: Matki przeżywającej życiowe rozterki i Maryi - Tej, której zawierzył całe swoje życie św. Jan Paweł II w słowach „Totus Tuus”. Te wszystkie motywy, zbierają się w jedną całość w chwili, kiedy zaczynamy mówić o Krzeptówkach – tak ważnym miejscu dla każdego Górala i symbolicznym dla każdego Polaka, do którego wielokrotnie pielgrzymował sam św. Jan Paweł II.


Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka, a przez dodanie archaicznego tłumaczenia „CałyM Twój” autorzy chcą podkreślić, iż św. Jan Paweł II pochodził z Rodu Słowian i był z nim związany do ostatnich dni swojego ziemskiego pielgrzymowania. Wielka litera M w tytule symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma nie tylko spełnić formę edukacyjną młodego pokolenia i wzbogacić tę wielką  czerwcową uroczystość, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o największym z rodu Słowian – Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od stu lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani.

Jakub Milewski jest kompozytorem, który łączy najróżniejsze style muzyczne: muzykę filmową, gospel, symfoniczną. Jego największym atutem jest tworzenie melodyjnych tematów, które wzruszają i ekscytują swoją radosną dynamiką. Poezja liryczna Jerzego Binkowskiego omija banał religijny na rzecz niespotykanych form litanii, miłosnych duetów, czy głębokich filozoficznych refleksji.

Wykonawcami będzie czwórka znakomitych polskich solistów: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór pod dyrekcją  Jakuba Milewskiego. Narracje podczas koncertu poprowadzi autor libretta, Jerzy Binkowski. Na scenie pojawi się w sumie ponad 80 artystów.
 

Oceń treść:
;