Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

Kard. Dziwisz: Głos Kościoła w Europie nie powinien być pomijany

 fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta / prezydent.pl

W Krakowie-Modlnicy rozpoczęła się XV Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. „Głos Kościoła przypominający o znaczeniu dla Europy wartości chrześcijańskich nie powinien być pomijany” – powiedział na wstępie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

 

Kard. Dziwisz wskazał, że Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami – w wymiarze politycznym przed nieustannym napływem imigrantów, a w wymiarze kulturowym przed pytaniem o relacje wartości europejskich z islamem i kulturą muzułmańską.

Hierarcha przyznał, że temat przewodni konferencji odwołuje się do fundamentalnych wartości, w których trzeba poszukiwać rozwiązań tych kwestii. „Ze swej strony uzupełniłbym go jeszcze o prawdę, która musi być punktem wyjścia – jest ona wartością podstawową, warunkiem wolności osobistej, słowa i narodów do stanowienia o sobie. Bez niej wolność przegra z poprawnością polityczną” – stwierdził.

Kard. Dziwisz przypomniał słowa papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim o roli Europy jako katalizatora pozytywnych zmian, ale uwarunkowanego powrotem do przekonania ojców założycieli o konieczności solidarności i współpracy, zarówno wewnętrznej, jak i otwartej wobec innych.

„Dziś poważniejszym problemem niż imigranci jest dla Europy brak odwagi w powrocie do swoich korzeni oraz destruktywne oddziaływanie niektórych środowisk przeciwnych chrześcijaństwu” – uwrażliwiał metropolita krakowski. Przestrzegł, że może to spowodować utratę pozycji Europy jako miejsca inspirującego świat.

Kardynał podkreślił, że receptą na te słabości musi być odkrycie wartości duchowych, przyznanie człowiekowi jego godności przed ekonomią oraz docenienie wartości religijnych w życiu społecznym. „Tylko Europa będąca w stanie docenić korzenie religijne będzie bardziej odporna na wiele ekstremizmów współczesnego świata” – znów odwołał się do słów papieża Franciszka.

Kard. Dziwisz życzył uczestnikom konferencji unikania pokusy dawania łatwych odpowiedzi na trudne problemy, sięgania w swojej refleksji do najgłębszych przyczyn i poszukiwania prawdy, pozwalającej na odkrywanie zamysłów serc. „Mam nadzieję, że podczas dorocznego spotkania powstaną ważne propozycje konkretnych działań” – zachęcił na zakończenie zebranych.

Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” organizowana jest przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundację im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundację Konrada Adenauera, Europejską Partię Ludową, Grupę EPL, Komisję Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”.

Źródło:
;