Imieniny: Leszka, Tamary, Karola

Wydarzenia: Dzień Dobrej Oceny

Wspomnienie świetych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

Jan Paweł II na dziś

Kard. Nycz: Jan Paweł II dawał nam przestrzeń świadectwa

– XIII Dzień Papieski jest szczęśliwy, nie pechowy, bo nim rozpoczynamy przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II – powiedział w sobotę wieczorem na antenie TVP1 kard. Kazimierz Nycz. – Pamięć o Nim jest naszym wielkim obowiązkiem – zaznaczył metropolita warszawski.

 

Kard. Nycz stwierdził też, że najważniejszy wymiar Dnia Papieskiego to przybliżanie osoby, dzieła i nauczania Jana Pawła II. Przypomniał, że już w 1999 roku jego inicjatorzy mówili o tym, że będzie potrzebny szczególnie wtedy, kiedy Jana Pawła II zabraknie.  To już prawie 9 lat mija od jego śmierci i wyrasta nowe pokolenie, które go nie znało – zauważył hierarcha i podkreślił, że przypominanie o Janie Pawle II jest naszym wielkim obowiązkiem.

Tegoroczny, XIII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem: „Jan Paweł II – papież dialogu”. – Papież rzeczywiście był człowiekiem dialogu, był otwarty na świat innych religii i ludzi niewierzących. Nieraz ten dialog, jak np. spotkania w Asyżu budziły u niektórych znaki zapytania: czy tak wolno? Pod tym względem są bardzo podobni z obecnym papieżem Franciszkiem, który także nie boi się świata, chce nieść Dobrą Nowinę nie tylko tym, którzy przychodzą do kościoła, ale prowadzi dialog ze wszystkimi – zaznaczył kard. Nycz. Jego zdaniem dialog to nie jest nachalne nawracanie, ale prezentowanie Dobrej Nowiny z zastrzeżeniem „jeśli chcesz...”.

Kardynał odniósł się także do symboliki daty kanonizacji bł. Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku. – Papież ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, w to święto był beatyfikowany i będzie kanonizowany – wyliczał metropolita warszawski. Dla niego szczególną wymowę ma również to, że tego dnia będą kanonizowani dwaj wielcy papieże związani z Soborem Watykańskim II.

– Nie przejmujmy się malkontentami, którzy mówią, że „Polacy kochają papieża, ale nie znają jego nauczania”. Róbmy swoje, wykorzystajmy czas do kanonizacji na pracę z młodymi w parafiach, w szkole, w rodzinach – zachęcał kard. Nycz. – Najważniejszą rzeczą jest umieć wchodzić swoją osobą w przestrzeń świadectwa, którą dawał nam Jan Paweł II: świadectwa modlitwy, wyciszenia, kontemplacji, miłości do drugiego człowieka – mówił.

Metropolita warszawski zachęcał również do włączenia się w ogólnopolską zbiórkę pieniężną, jaka co roku jest organizowana w ramach Dnia Papieskiego na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży. Obecnie korzysta z nich 2,5 tys. uczniów i studentów.  Z tego „żywego pomnika” Jan Paweł II cieszył się najbardziej – przypomniał purpurat, apelując by, wszyscy którzy kochają papieża wsparli Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Źródło:
;