Imieniny: Izydora, Waclawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Świat

Kardynał Tagle żegna się z archidiecezją Manili

kardynał luis antonio tagle fot. Paulina Krzyżak / ŚDM Flickr.com Kardynał Luis Antonio G. Tagle

Głębokie wzruszenie towarzyszyło kardynałowi Luisowi Antonio Tagle w trakcie Mszy św. w ostatnią niedzielę w Manili. Papież Franciszek mianował arcybiskupa Manili nowym prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

 

W trakcie Mszy nuncjusz apostolski na Filipinach abp Gabriele Caccia poprosił zgromadzonych wiernych o błogosławieństwo dla swojego pasterza i jego nowej misji. Arcybiskup zwrócił się do wiernych nawiązując do słów Maryi: „Nie tylko zgadzając się na to, czego nie możemy zmienić, ale mówiąc: jeśli taka jest wola Boga, jestem szczęśliwy pozwalając ci odejść. Jak ojcowie i matki, kiedy ich dzieci zaczynają podążąć własną drogą. Są szczęśliwi pozwalając im odejść, nawet jeśli cierpią z powodu opuszczenia domu”.

Arcybiskup Caccia określił kardynała Tagle “najlepszy darem, jaki mamy dla kościoła powszechnego”. „Dajemy go z otwartym sercem, nawet jeśli ono cierpi. Dajemy z radością”. Następnie zaprosił zgromadzonych do błogosławieństwa kardynała i jego nowej misji.

W homilii kard. Tagle mówił o poddaniu się woli Bożej, nawet jeśli ktoś zaplanował sobie „historię własnego życia”. Przywołał Maryję, która miała swoje plany zanim Archanioł Gabriel nie ogłosił jej, że będzie Matką Boga. Wyraźnie wzruszony kardynał cytował jej słowa: „Niech mi się stanie według Słowa Twego”.

Kard. Luis Antonio Tagle był arcybiskupem Manili od 2011 roku. Rok później został mianowany kardynałem przez papieża Benedykta XVI. W 2015 roku został przewodniczącym Caritas Internationalis (konfederacji katolickich organizacji charytatywnych działających w 162 krajach).

8 grudnia 2019 papież Franciszek przeniósł go na urząd prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Oceń treść:
;