Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Świat

Kardynałowie Grocholewski i Duka wspierają abp. Jędraszewskiego

 fot. Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Kardynał Zenon Grocholewski, jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, przesłał na ręce arcybiskupa Marka Jędraszewskiego list ze słowami poparcia, solidarności i wdzięczności za konsekwentne głoszenie Słowa Bożego. Także prymas Czech, kard. Dominik Duka wydał oświadczenie, ze słowami wsparcia dla metropolity krakowskiego.

 

Publikujemy list Kardynała Zenona Grocholewskiego do Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego: 

Watykan, 5 sierpnia 2019

Ekscelencjo,

Drogi Księże Arcybiskupie,

Z wielką przykrością odbieram bezzasadne ataki na Księdza Arcybiskupa z powodu kazania wygłoszonego z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z mojej strony bowiem nie dostrzegłem w treści tego kazania nic niewłaściwego, lecz, przeciwnie, realistyczne odczytanie rzeczywistości oraz poczucie odpowiedzialności, którym się Ksiądz Arcybiskup kierował, broniąc prawdy i dobra oraz prawa Bożego wobec narzucającej się obecnie ideologii. W imię tej ideologii dopuszczono się nawet do niezwykle wulgarnego obrażania najświętszych dla nas rzeczy: Eucharystii, Matki Najświętszej oraz kapłaństwa. Boleśnie mnie dotknęły te bluźniercze zachowania. Eucharystia, Matka Najświętsza oraz kapłaństwo Chrystusowe są przedmiotem żywej wiary i najgłębszej miłości ogromnej większości Polaków. Każdemu człowiekowi należy się szacunek, każdy ma prawo wyrażać także publicznie swoją opinię i poglądy, natomiast godne wszelkiego potępienia są postawy pogardy i obrażania.

Drogi Księże Arcybiskupie Marku, przyjmij moje wyrazy szczerego uznania dla Twojej inteligentnej i ofiarnej posługi duszpasterskiej. Modlę się za Ciebie i proszę Pana, by Twoje biskupie zaangażowanie przynosiło bogate owoce dla dobra Archidiecezji Krakowskiej i dla dobra Polski. Mając na uwadze nauczanie Pana Jezusa (Mt 5, 44; Łk 6, 27-28), modlę się także za tych, którzy nas obrażają.

Z braterskim pozdrowieniem w Panu

+ Zenon kard. Grocholewski

Z kolei arcybiskup Pragi, kard. Dominik Duka OP, prymas Czech i przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich, przyłączył się do deklaracji, którą opublikował kilka dni temu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Kard. Duka wezwał do podobnego kroku przedstawicieli episkopatów Słowacji i Węgier. W komunikacie prymasa Czech przytoczono w całości oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego w związku z atakami na metropolitę krakowskiego w tłumaczeniu na język czeski. Jednocześnie kard. Duka zauważył, że tematy ideologii LGBT są, zgodnie z najnowszymi doniesieniami, rozszerzane o programy ateistyczne i satanistyczne.

Oceń treść:
Źródło:
;