Imieniny: Izydora, Waclawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

Z Bogiem

Kolejna odsłona Nocy Cracovia Sacra

 fot. Łukasz Kaczyński

14 i 15 sierpnia mieszkańcy Krakowa i turyści mogą zwiedzać wystawy, uczestniczyć w koncertach i spektaklach, a także poznawać przestrzenie klasztorne niedostępne na co dzień. Wszystko w ramach kolejnej odsłony Nocy Cracovia Sacra, która odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa”.

W tegorocznym wydarzeniu biorą udział 23 kościoły i klasztory, w tym bonifraterskie Sanktuarium Diecezjalne św. Jana Bożego w Krakowie, w którym we wtorek wieczorem odbył się koncert „Z Franciszkańskiej na Krakowską przez Łagiewniki. Recz o Miłości”. Jak powiedział br. Paweł Kulka OH, przeor krakowskiego konwentu bonifratrów, taka idea jest niezwykle trafiona.

- Daje ona możliwość zetknięcia się z charyzmatem i z samym życiem zakonnym. Grupy, które odwiedzają nasz klasztor mogą zobaczyć jak wygląda nasz dzień, na przykład refektarz, czyli miejsce, które nie są powszechnie dostępne. A koncert z udziałem m.in. Lidii Jazgar to wyjątkowa duchowa uczta - podkreślił.

Nieopodal bonifratrów do obejrzenia swoich zbiorów muzealnych zachęcają albertyni. Prezentują to, co jest związane z ich założycielem, czyli św. Bratem Albertem – jego narzędzia pracy czy obrazy powstałe już po jego nawróceniu.

Idąc dalej w stronę Rynku Głównego chętni mogą wstąpić do klasztoru zgromadzenia księży misjonarzy, gdzie do zwiedzania udostępniono muzeum i ogród. Prezentowana jest też czasowa wystawa zatytułowana „Medycyna na usługach misji. Wacław Szuniewicz CM, lekarz - kapłan - społecznik”.

- Otwarcie tak wielu miejsc sakralnych i muzealnych, które często są niedostępne to wielka szansa dla tych, którzy codziennie są zabiegani i nie mają czasu albo nawet ochoty, by dotknąć tej części krakowskiej kultury, ale i duchowości. Trafiło do nas wiele osób, które nawet nie było świadome, że nasze muzeum istnieje. Widać też, że ludziom łatwiej zmobilizować się w jednym konkretnym dniu, a nie na przykład przyjść na wernisaż danej wystawy - przyznał ks. dr Wacław Umiński CM, kustosz muzeum.

Cześć wydarzeń związanych z Nocą Cracovia Sacra już się odbyło - we wtorek wieczorem w bazylice Mariackiej można było usłyszeć „Dawne ody do Matki Bożej”, czyli koncert w wykonaniu Frédéric Tavernier-Vellas (śpiew) i Jean-Etienne Langianni (śpiew) oraz uczestników lekcji mistrzowskich w ramach trwającego festiwalu „Musica Divina”. Zachwycające było także widowisko multimedialne „Gaudius”, czerpiące w warstwie muzycznej ze średniowiecznych tekstów ku czci św. Stanisława i św. Tomasza z Canterbury, które można było zobaczyć u augustianów.

Na miłośników sztuki statycznej czeka dla przykładu wystawa w jezuickiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa pt. „Tradycja i świętość w obrazach odbita”, która prezentuje ikony w stylistyce bizantyjskiej Grupy LUMEN, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia.

- Kto patrzy na świętych, musi ich rozpatrywać wraz z ich i przez nich kształtowaną historią, a tym samym przypominać sobie zakres powierzonych sobie do wykonania na wzór świętych obowiązków. A zatem święci działają w naszym życiu jako napominające wezwania Boga i jako świadectwo pełnej łaski obecności Boga w człowieku - podsumował o. Zygfryd Kot SI.

Noc Cracovia Sacra to jednak nie tylko koncerty i ekspozycje. Karmelici na Piasku przygotowali z kolei wiele ciekawych warsztatów dla całych rodzin.

- Cieszę się, że jest taki czas, aby zakonników poznać z innej strony. Warsztaty graficzne linorytu i drzeworytu, a także druku wklęsłego z wykorzystaniem suchej igły czy też możliwości udziału w grach rodzinnych to bardzo ciekawy i angażujący pociechy, ale i rodziców pomysł, który moim zdaniem trzeba powtarzać częściej - powiedziała pani Katarzyna, która wolną środę postanowiła spędzić ćwicząc zdolności manualne z dziećmi.

Wstęp na wydarzenia Nocy Cracovia Sacra jest bezpłatny, ale w niektórych miejscach obowiązują wejściówki. Plan oraz szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępnych jeszcze dzisiaj po południu czy wieczorem wszyscy zainteresowani mogą odnaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl.

Noc Cracovia Sacra zwieńczy wyjątkowy koncert w Sanktuarium św. Jana Pawła II. O godz. 20:00 odbędzie się tam plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic - Jan Paweł II” z okazji nadchodzącej 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Oceń treść:
Źródło:
;