Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Dialog

Kolejny etap dialogu katolicko-prawosławnego

kardynał kurt koch fot. RPP-Institut / wikipedia.org

W Chieti we Włoszech rozpoczęły się obrady Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego. Pracuje ona nad projektem dokumentu pod tytułem „Ku wspólnemu zrozumieniu synodalności i prymatu w służbie jedności Kościołowi”. Tematem tym Komisja zajmowała się już poprzednio na posiedzeniach w Jordanii i w Rzymie.

 

Obradami kierują przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i delegat Patriarchatu Ekumenicznego abp Hiob Getcha. Duchowni oprócz prowadzenia rozmów mają okazję wspólnie uczestniczyć w liturgiach. Na sobotę 17 września zaplanowano katolicką Mszę w katedrze św. Justyna w Chieti, natomiast w niedzielę sprawowana będzie prawosławna Eucharystia w Sanktuarium Boskiego Oblicza w Manopello.

Komisję Mieszaną ds. Katolicko-Prawosławnego Dialogu Teologicznego utworzyli w 1979 r. Jan Paweł II i patriarcha Konstantynopola Dymitr I. Pierwsze posiedzenie odbyło się już w następnym roku w Grecji. Dotychczas wypracowanych zostało pięć dokumentów, poruszających kwestie zarówno teologiczne, jak i kanoniczne dotyczące współpracy obu Kościołów.

Źródło:
;