Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Kulturalnie

Koncert na zakończenie 800-lecia Opactwa Benedyktynek w Staniątkach

koncert na zakończenie obchodów osiemsetlecia opactwa benedyktynek w staniątkach fot. Materiały prasowe

Siostry Benedyktynki ze Staniątek zapraszają na koncert na zakończenie obchodów 800-lecia fundacji staniąteckiego opactwa, który odbędzie się 4 grudnia o godz. 16.00.

 

Ksiądz Prałat Józef Roman Maj, proboszcz kościoła św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, napisał z potrzeby serca nowy, ale według antycznych reguł ułożony, Akatyst maryjny. Poszukując do niego najstosowniejszej muzyki, skierował się do Supraśla, do pierwszego w Polsce wykształconego w tym kierunku w Grecji, kantora bizantyjskiego Marcina Abijskiego. Ten skomponował do polskiego tekstu Akatystu pasującą do niego tradycyjną muzykę bizantyjską.

„Latem roku 2009, dzięki Marcinowi Szczycińskiemu, dane mi było zapoznać się z księdzem prałatem Józefem Majem, autorem słów „Akatystu do Przenajświętszej Bogarodzicy”. Jego wielka wiara we wstawiennictwo Matki Bożej oraz miłość i zaangażowanie, z jakim pisał ów hymn, wywarły na mnie ogromne wrażenie. W rezultacie przyszło mi stanąć przed niełatwym zadaniem oprawienia w muzykę owej wzruszającej i wzniosłej modlitwy. Po raz pierwszy język polski zetknął się z muzycznym światem Bizancjum” - podkreśla Marcin Abijski.

Akatyst ku czci Bogurodzicy wykona Schola Węgajty, którą tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.

Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 16.00 w kościele Opactwa św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, na zakończenie obchodów 800-lecia fundacji staniąteckiego opactwa. Wstęp na koncert stanowi cegiełka na rzecz ogrzania i remontu klasztoru.

Oceń treść:
Źródło:
;