Imieniny: Seweryny, Maksyma, Salomei

Wydarzenia: Światowy Dzień Obturacyjnej Choroby Płuc

Trzydziesta Trzecia Niedziela zwykła

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński Krakowska Gala Finałowa XIII Konkursu Papieskiego.

Zakończył się XIII Konkurs Papieski Instytutu Tertio Millennio. Dziś w Krakowie poznaliśmy najlepszych autorów esejów, którym patronowało hasło "Patriotyzm Karola Wojtyły – 1920-2005".

Zanim jednak młodzi wzięli się za pisanie prac musieli przejść kilka etapów - rozwiązać quiz, a także przejść test wielokrotnego wyboru, oba dotyczące postaci św. Jana Pawła II. Dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyłoniono zwycięzców z rejonu małopolskiego i podkarpackiego - swoich esejów bronili oni przed specjalną komisją.

Pierwsze miejsce zdobyła Alicja Kozłowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Miłołaja Kopernika z Krosna. Jak podkreśliła w swojej pracy chciała wskazać, że patriotyzm musi być czymś, co dotyczy codzienności człowieka.

"Chciałam zastanowić się jak żyć nim na co dzień, gdzie go znajdować i czym się kierować w kontekście nauczania św. Jana Pawła II. On był niezwykłym patriotą - nie szedł na kompromisy i był stanowczy w swych poglądach" - powiedziała.

Drugie miejsce przypadło Jadwidze Pelc, a trzecie Jadwidze Kędrze - obie uczęszczają do Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Zwyciężczyni w nagrodę pojedzie do Rzymu - towarzyszyć jej będzie 8 innych laureatów głównych nagród z innych regionów. Inni wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jak podkreślają organizatorzy temat został wybrany po to, aby zachęcić młodych do poszukiwania odpowiedniego wzorca patriotyzmu. "Żyjemy bowiem w czasach, gdy zbyt łatwo popadamy w pewne skrajności, a patriotyzm przeradza się nieraz w zbytni nacjonalizm albo kosmopolityzm. Chcieliśmy, aby uczestnicy dostrzeli wartość spojrzenia Jana Pawła II na tę właśnie wartość" - stwierdziła Agnieszka Dyjak, koordynator konkursu.

"Po przeczytaniu wielu esejów dotrzegliśmy, że papież Polak jest dla uczestników rzeczywiście wzorem. To, co było najbardziej ciekawe w tych pracach to ukazanie patriotyzmu jako miłości do własnej historii i kultury, zwłaszcza lokalnej" - dodała.

Konkurs Papieski to jedna z największych inicjatyw promująca bogactwo myśli i czynu Jana Pawła II. Co roku w konkursie Instytutu Tertio Millennio udział bierze kilka tysięcy młodych osób.

"W czasie trwania poszczególnych etapów zobaczyliśmy, że są one dla młodzieży zachętą do poznawania nauczania Jana Pawła II, w tym roku w kontekście patriotyzmu. To bardzo ważne - z jednej strony przekłada się to na podtrzymywanie pamięci o nim, a z drugiej na prawidłowe kształtowanie społeczeństwa przez upowszechnianie właściwego rozumienia umiłowania ojczyzny" - ocenił wiceprezes Instutu, Alfred Wagner.

Współorganizatorami XIII Konkursu Papieskiego było Centrum Myśli Jana Pawła II, Biuro Podróży Krakturs, Cafe Misja oraz Instytut Jana Pawła II KUL.

Oceń treść:
Źródło:
;