Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

Wydarzenia: Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną

Wspomnienie św. Wacława, męczennika

Świat

Kościoły wschodnie przygotowują się do Wielkanocy

kapłani fot. KP/Fra3.pl

Bieżący tydzień jest dla katolików obrządku wschodniego na Ukrainie, a także dla wyznawców prawosławia czasem wielkotygodniowej zadumy. Liturgia cerkiewna krok za krokiem przygotowuje wiernych do świat wielkanocnych, które w kalendarzu Kościołów wschodnich, przypadają w tym roku w najbliższą niedzielę. 

 

W tradycji Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie Wielki Czwartek jest dniem, kiedy to podczas wieczornego nabożeństwa czyta się dwanaście fragmentów Ewangelii, które mówią o męce i śmierci krzyżowej Jezusa. Natomiast w Wielki Piątek wystawiana jest w cerkwiach «Płaszczenica», czyli ikona przedstawiająca Jezusa leżącego w grobie. Odprawiana jest także tzw. Jutrznia Jerozolimska. Mówi o. Justyn Bojko, z lwowskiego klasztoru ojców studytów:   

„W Kościele wschodnim cały tydzień przygotowujemy się do Wielkanocy. Nazywamy go «tyżeń strasnyj» (bolesny tydzień). Medytujemy wówczas mękę Pana Jezusa. Wszystkie wydarzenia jakie w tych dniach przeżywamy, pokazują nam obraz Syna Bożego, który został przez wszystkich porzucony”.

Zwieńczeniem Wielkiego Tygodnia w Kościele wschodnim będzie Wielka Sobota i oznajmienie wiernym, że Chrystus zmartwychwstał. Symbolicznym tego wyrazem, będzie zmiana szat liturgicznych, z czerwonych na złote lub białe. Dokona się to na oczach wiernych obecnych w cerkwi na liturgii.

Oceń treść:
Źródło:
;