Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Kosmosu

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Małopolska

Kraków Airport – stąd pielgrzymi wyruszają w świat

balice airport fot. Krzysztof Petela

Papież–pielgrzym od lat towarzyszy pracownikom i pasażerom krakowskiego lotniska. Święty Jan Paweł II każdą pielgrzymkę do ojczyzny rozpoczynał bądź kończył na lotnisku w Balicach. Na terenie Kraków Airport funkcjonuje odnowiona i przebudowana kaplica lotniskowa, z której mogą korzystać pielgrzymi. W kaplicy lotniskowej podkreślona jest osoba św. Jana Pawła II – patrona lotniska.

 

Kraków to niezwykle atrakcyjne turystycznie miasto, jedną z atrakcji przyciągających turystów z całego świata są miejsca kultu religijnego w Krakowie i Małopolsce. Z kolei główne europejskie miejsca pielgrzymek są również w zasięgu bezpośrednich połączeń oferowanych z Krakowa.

- We wspomnieniach pracowników krakowskiego lotniska św. Jan Paweł II to przede wszystkim Przyjaciel i Opiekun portu. W czasie zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, kiedy tysiące pielgrzymów korzystało z krakowskiego lotniska, te wspomnienia na nowo odżyły – mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. - W ofercie Kraków Airport w tym roku jest 28 nowych połączeń, wiele z nich umożliwia bezpośrednie dotarcie do głównych europejskich miejsc pielgrzymek – dodaje Włoszek.

Św. Jan Paweł II w historii krakowskiego lotniska

Pracownicy lotniska pamiętają chwile, podczas których papież rozpoczynał i kończył pielgrzymki do ojczyzny. Do dziś schody, po których Papież schodził z pokładu, by pocałować polską ziemię, witają podróżnych podstawiane pod samoloty rejsowe przez pracowników obsługi lotniskowej.

Jan Paweł II w Balicach. fot. Tadeusz Warczak

Lotnisko w Balicach od momentu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku było miejscem, gdzie rozpoczynał bądź kończył pielgrzymki do ojczyzny dwieście sześćdziesiąty czwarty papież w historii Kościoła rzymskokatolickiego. Obecność Jana Pawła II w Polsce zawsze mobilizowała wiernych, którzy w skupieniu i modlitwie uczestniczyli w nabożeństwach oraz towarzyszyli papieżowi na trasie przejazdu orszaku papieskiego.

Bliski związek krakowskiego lotniska z pontyfikatem Jana Pawła II zyskał swoje odzwierciedlenie w nazwie lotniska oraz w nazwie Spółki nim zarządzającej - obie noszą imię jego świętobliwości.

Patron lotniska

W maju 1995 roku Arcybiskup Metropolita Krakowski Franciszek Macharski, po zapoznaniu się z wnioskiem naczelnego dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Zbigniewa Sałka w sprawie nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Kraków-Balice imienia Jana Pawła II, odpowiedział:

„Szanowny Panie Dyrektorze, jako Arcybiskup-Metropolita Krakowski, niniejszym – po zasięgnięciu opinii Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie – wyrażam zgodę na nadanie Portowi Lotniczemu w Krakowie-Balicach imienia „Jana Pawła II”, naszego Papieża rodem z Krakowa. Równocześnie wyrażam moją osobistą radość z inicjatywy Pana Dyrektora i życzę, aby do szczęśliwego końca doprowadzone zostały zamiary, także te, które dotyczą rozbudowy Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie” (Fragment Pisma Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do Naczelnego Dyrektora PP PPL w Warszawie z dnia 23.05.1995 r.)

Port Lotniczy Kraków-Balice, fot. KP/Fra3.pl

Kamień węgielny

17 czerwca 1999 roku podczas ostatniego dnia pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, przed odlotem z Polski, Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę krakowskiego portu lotniczego.

Papieskie wizyty na lotnisku

Port lotniczy Kraków-Balice gościł wielokrotnie papieża św. Jana Pawła II, którego samolot lądował tutaj: 13 sierpnia 1991 roku, 14 czerwca 1999 roku i 16 sierpnia 2002 roku, oraz odlatywał stąd: 10 czerwca 1979 roku, 23 czerwca 1983 roku, 16 sierpnia 1991 roku, 10 czerwca 1997 roku i 19 sierpnia 2002 roku.

Kaplica lotniskowa

Kaplica lotniskowa znajduje się w części ogólnodostępnej na antresoli terminalu pasażerskiego.

30 listopada 1995 r. Kardynał Franciszek Macharski poświęcił zmodernizowany pas startowy oraz terminal wraz z kaplicą pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego. Pierwotnie kaplica obejmowała powierzchnię ok. 80 m2 wraz z niewielkim pomieszczeniem zakrystii.

W ubiegłym roku zakończyła się rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego. W ramach tej inwestycji odnowiono i powiększono kaplicę lotniskową – obecnie powierzchnia kaplicy wynosi ok. 120 m2. W czasie Światowych Dni Młodzieży kaplica lotniskowa była licznie odwiedzana przez pielgrzymów z całego świata.

Kaplica w terminalu pasażerskim portu lotniczego w Balicach, fot. facebook.com/KrakowAirport

Istotą koncepcji przebudowy kaplicy było stworzenia nowych walorów sakralnych i podkreślenie świętości Patrona lotniska. W ramach przebudowy wykonano nowe prezbiterium. Ołtarz z tabernakulum został ukształtowany w sposób umożliwiający zamontowanie obrazu św. Jana Pawła II. Elementem głównym ołtarza jest tabernakulum z herbem św. Jana Pawła II wmontowane w kompozycje marmuru. W przebudowanej kaplicy lotniskowej są dwa ołtarze boczne: jeden z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, z której wizerunkiem Jan Pawła II nigdy się nie rozstawał oraz kopia obrazu Jezusa Miłosiernego.

Na ścianach kaplicy lotniskowej znajdują się zdjęcia św. Jana Pawła II z jego pobytu na krakowskim lotnisku w czasie wizyt w Polsce.

Co tydzień w niedzielę oraz w święta o godz. 8:00 i 10:00 odprawiane są msze święte w kaplicy lotniskowej. Kaplica jest otwarta przez całą dobę. Z kaplicy korzystają: pracownicy lotniska, podróżni, grupy pielgrzymkowe. Msze święte w kaplicy lotniskowej odprawiają w zależności od potrzeb również księża podróżujący z grupami pielgrzymkowymi przez krakowskie lotnisko.

Kapelania lotniskowa

Od chwili pobłogosławienia kaplicy w dn. 30 listopada 1995 oficjalnie w krakowskim porcie lotniczym funkcjonuje kapelania lotniskowa. Pierwszym kapelanem był ks. Prałat Jan Dziasek, obecnie na emeryturze, a od 2010 r. kapelanem jest ks. Jacek Wróbel.

W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej kapelan lotniskowy m.in. organizuje i udziela pomocy duszpasterskiej poszkodowanym i pasażerom. Są to zadania i obowiązki zapisane w Instrukcji Operacyjnej Lotniska Kraków-Balice.

Pielgrzymi w Kraków Airport

Jedną z atrakcji przyciągających turystów z całego świata do naszego regionu są miejsca kultu religijnego w Krakowie i Małopolsce. Z kolei główne europejskie miejsca pielgrzymek są również w zasięgu bezpośrednich połączeń oferowanych z Krakowa.

Lotniska znajdujące się w pobliżu głównych miejsc pielgrzymek w Europie, z którymi Kraków Airport ma bezpośrednie połączenia to:

  • Lourdes (LDE) – Lourdes;
  • Tel Awiw (TLV) – Ziemia Święta;
  • Porto (OPO) – Fatima;
  • Pescara (PSR) – Loreto;
  • Rzym (CIA) – Watykan;
  • Londyn (LHR, STN, LGW) - Canterbury;
  • Paryż (CDG, BVA) – Chartres;
  • Pescara (PSR) – Gorgano;
  • Wenecja (VCE, TSF) – Padwa.

Połączenia obsługiwane są przez linie lotnicze: Ryanair, easyJet, EL-Al oraz British Airways. Szczegóły na stronie www.krakowairport.pl i na stronach internetowych przewoźników. Czas dojazdu z lotniska do każdego z wymienionych miejsc kultu religijnego to maksymalnie dwie godziny.

***

Kraków Airport jest największym portem regionalnym. W sezonie lato 2017 krakowskie lotnisko oferuje 83 połączenia regularne do 21 krajów. Nowościami w sezonie letnim są następujące połączenia: Skandynawskie Linie Lotnicze SAS - Sztokholm, EL-AL - Tel Awiw; PLL LOT – Chicago; Ryanair – Wenecja-Treviso, Pescara, Porto, Chania, Lourdes, Lamezia, Walencja; Eurowings - Düsseldorf. Kraków Airport posiada zdywersyfikowaną siatkę połączeń lotniczych, dzięki czemu pasażerowie mogą korzystać z bogatej oferty przewozowej zarówno przewoźników tradycyjnych, jak i niskokosztowych. Dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym do największych portów przesiadkowych w Europie, pasażerowie mogą dolecieć do każdego, nawet najbardziej odległego miejsca na świecie. Po raz pierwszy w całym 2017 roku krakowskie lotnisko oferuje ponad 100 połączeń lotniczych na 4 kontynenty. W sezonie letnim 11 nowości, a kolejnym sezonie zimowym 17 nowych połączeń.

Oceń treść:
;