Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny

Wydarzenia: Dzień Dziecka Utraconego

Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Małopolska

Kraków świętuje 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

trumna marszałka józefa piłsudskiego fot. KP/Fra3.pl Trumna marszałka Józefa Piłsudskiego

150 lat temu – 5 grudnia 1867 roku – urodził się Józef Piłsudski. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem. Z tej okazji w mieście zaplanowano okolicznościowe wydarzenia.

 

We wtorek, 5 grudnia młodzież krakowskich szkół zebrała się przed Katedrą Wawelską. Następnie zostały złożone kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Po złożeniu kwiatów młodzież ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Retoryka, przeszła pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty, po czym została wygłoszona krótka prelekcja na temat osoby Marszałka. Słowo przeplatane było pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Pod pomnikiem rozdawane były również okolicznościowe karty z serii „Polscy Bohaterowie” z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. W rolę Marszałka wcielił się krakowski aktor Wiesław Wójcik. W wydarzeniu wzięło udział około 150 uczniów.

W niedzielę, 10 grudnia o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona uroczysta msza celebrowana z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów na sarkofagu Józefa Piłsudskiego.

Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.

Trudno przecenić wagę związków Marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front, Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – Kopiec Piłsudskiego. 

Warto dodać, że w Bibliotece Głównej AGH w Krakowie  przy al. Mickiewicza 30, można oglądać wystawę „Krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 rocznica urodzin”. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz instytucji: Archiwum Narodowego w Krakowie, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Biblioteki Głównej AGH. Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe. 20 października 1919 roku Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2018 r.

W związku z 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego Sejm Rzeczypospolitej ogłosił Marszałka jednym z patronów 2017 roku.

Oceń treść:
Źródło:
;