Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

Wydarzenia: Dzień Mańkuta

Dialog

Krakowskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Od nabożeństwa po warsztaty kulinarne

dzień judaizmu fot. Materiały prasowe

Spotkanie przy stole – z modlitwą, wspólnym śpiewem i porcją wiedzy – oraz nabożeństwo w kaplicy uniwersyteckiej UPJPII to dwa główne wydarzenia krakowskich obchodów 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W programie znalazły się też spotkanie z przedstawicielką społeczności żydowskiej, promocja książki i wspólne przygotowywanie tradycyjnych chałek.

 

Dzień Judaizmu to jedna z najważniejszych inicjatyw dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce. Kościół w Polsce był drugim po Włoszech, w którym do stałego kalendarza wprowadzono takie wydarzenie.

– Dzień Judaizmu to okazja do spotkania przedstawicieli obydwu społeczności, a taki bezpośredni kontakt najskuteczniej pokonuje uprzedzenia i pozwala dostrzec w drugim człowieku brata – mówi ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczący Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej, która jest w tym roku głównym organizatorem krakowskich obchodów.

– Ale Dzień Judaizmu ma też głęboki wymiar teologiczny, który dotyka samej tożsamości chrześcijaństwa. W tym dniu Kościół szczególnie przygląda się swoim żydowskim korzeniom i przypomina o tym, o czym mówił w rzymskiej synagodze św. Jan Paweł II, że „religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym” – podkreśla ks. Kamykowski.

Temat: świętowanie

Głównym tematem Dnia Judaizmu będzie dzień święty i świętowanie, zgodnie z tegorocznym hasłem, pochodzącym z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”.

– Można stwierdzić, że chrześcijaństwo przeniosło dzień święty z soboty na niedzielę, ale nie wyrzekło się starotestamentalnej tradycji świętego dnia poświęconego Bogu. Świętowanie niedzieli nie jest marginalnym świętem, ale wynika z Dekalogu i stanowi jedną z najbardziej elementarnych powinności moralnych wobec Boga – napisał w liście bp Rafał Markowski, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego. Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w dniach 16-17 stycznia w Gnieźnie.

Przy stole i przy ołtarzu

W Krakowie tradycją stało się, że główną część przygotowań bierze na siebie raz strona chrześcijańska, a raz żydowska, a główne wydarzenie jest organizowane w kościele franciszkanów lub w synagodze Tempel.

Tym razem formuła została nieco zmodyfikowana: odbędą się dwa wydarzenia centralne. W czwartek 16 stycznia o godz. 18.00 w auli bł. Jakuba Strzemię w klasztorze franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 4 odbędzie się spotkanie z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza i Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza. W programie znajdzie się czas zarówno na modlitwę i śpiew w języku polskim i hebrajskim, jak i na krótkie prelekcje.

Drugim wydarzeniem centralnym będzie nabożeństwo z udziałem Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w kaplicy uniwersyteckiej UPJPII, które odbędzie się 17 stycznia o godz. 13.00 w kaplicy Św. Jana Pawła II przy ul. Franciszkańskiej 1.

Na różne sposoby

W przygotowania angażują się też inne działające w Krakowie organizacje. Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” zaprasza na poświęcone żydowskiemu świętowaniu spotkanie z Zofią Radzikowską – zasłużoną i aktywną członkinią społeczności żydowskiej, Laureatką Nagrody im. ks. Musiała, przyznawanej za zasługi dla dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego. Odbędzie się ono w poniedziałek 13 stycznia o godz. 18.00 w JCC Krakow przy ul. Miodowej 24, a poprowadzi je Janusz Poniewierski.

Klub Inteligencji Katolickiej organizuje promocję wydanej niedawno książki ks. prof. Łukasza Kamykowskiego „Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej” cz. 2, z udziałem Zofii Radzikowskiej, prof. Aleksandra Skotnickiego i Henryka Woźniakowskiego. Wydarzenie zostało zaplanowane na środę 15 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie KIK przy ul. Siennej 5.

Z kolei JCC Krakow włącza się w organizację Dnia Judaizmu zapraszając na warsztaty kulinarne. Rabin Avi Baumol nie tylko nauczy, jak zaplatać żydowską chałkę, ale też opowie, jakie wiążą się z tym tradycje. To spotkanie odbędzie się w środę 15 stycznia o godz. 18.00 w JCC Krakow przy ul. Miodowej 24, a przygotowane podczas warsztatów chałki trafią na stół podczas organizowanego dzień później wydarzenia w auli u franciszkanów. (Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem rsvp@jcckrakow.org).

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/868453016918644/

Więcej szczegółów na stronie internetowej Rady Dialogu Archidiecezji Krakowskiej: https://radadialogu.diecezja.pl/aktualnosci/krakowski-23-dzien-judaizmu-16-17-01-2020/

Oceń treść:
;