Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Solidarność

 fot. materiały organizatorów

Pomimo trwającej pandemii wolontariusze ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kredkobranie” dotarli w końcu z darami na Litwę. Dzięki inicjatywie, zorganizowanej przez krakowską Fundację Ignatianum we współpracy ze Stowarzyszeniem „Korzenie”, młodzi Polacy mieszkający na Kresach otrzymali przybory niezbędne do nauki.

„Kredkobranie”, oprócz zbiórki darów rzeczowych, jest wyrazem pamięci o najmłodszym pokoleniu Polaków, którzy mieszkają na Kresach. Dzieciach, które uczą się w polskich szkołach i dbają o polską kulturę, tradycję oraz polskie miejsca pamięci.

- Cieszymy się, że pandemia nie przeszkodziła w zbiórce. Po raz kolejny dzieci, młodzież, rodzice, seniorzy oraz społeczności szkolne z całej Polski pokazały, że chcą pomagać najmłodszemu pokoleniu Polaków na obczyźnie. Chcą zadbać o najmłodszych ambasadorów polskości na Kresach i bez względu na okoliczności ich serca są otwarte i chętne do pomocy potrzebującym - opisuje Tomasz Konturek, koordynator i pomysłodawca „Kredkobrania”.

Jak dodaje, na Litwę trafiło ponad 55 tysięcy sztuk darów, w tym zestawów farb, kredek, długopisów, plastelin, bloków czy zeszytów. Obdarowani zostali polscy uczniowie i przedszkolaki ze szkół w rejonach wileńskim, solecznickim i święciańskim.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że w końcu udało się dowieść dary na Litwę. Epidemia koronawirusa sprawiła, że dotarliśmy tam dwa miesiące później niż zazwyczaj. Ten rok był inny, dla przykładu przez ponad 3 tygodnie w ogóle nie mogliśmy pracować w magazynie. Jednak, gdy tylko nadarzyła się okazja, zachowując reżimy sanitarne wyruszyliśmy, by wesprzeć naszych młodszych rodaków na obczyźnie - przyznaje Konturek.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół, do których trafiły dary, wskazywali, że jest to niezwykle cenna i potrzebna pomoc. Sytuacja materialna wielu rodzin pogorszyła się ze względu na pandemię - członkowie wielu rodzin straciło pracę na miejscu i nie jest możliwe także podjęcie jej za granicą, co jest bardzo powszechne na Litwie.

- Ta inicjatywa daje ogromną przyjemność z pomagania. Jednocześnie umożliwia odrobienie dodatkowego zadania z historii poprzez pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków, którzy mieszkają poza Polską. Uśmiech na ich twarzach to największe podziękowanie za to, że mogą realizować swoją przygodę edukacyjną bez żadnych braków, marząc o cudownej przyszłości i mając świadomość, że ich los nie jest obojętny rodakom z Polski - relacjonuje wolontariuszka Aleksandra.

W tegoroczne Kredkobranie włączyło się ponad 270 szkół z całej Polski. Łącznie zebrano ponad 80 tys. sztuk zestawów przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Organizatorzy szacują, że łączna wartość darów sięga blisko 500 tys. zł.

- Przybory chcemy dostarczyć jeszcze na Ukrainę. Mam nadzieję, że uda się nam to jak najszybciej, bo otrzymujemy sygnały, że potrzeby są ogromne - zapowiada Konturek. Wciąż można dokonywać wpłat pieniężnych na konto Fundacji Ignatianum o numerze 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem „Kredkobranie”. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na zakup lektur szkolnych i książek oraz transport darów na Kresy.

Akcja odbywała się pod patronatem honorowym m.in. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, Łukasz Kmita - wojewoda małopolski, Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ - rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;