Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

Wydarzenia: Dzień Mańkuta

Solidarność

 fot. Łukasz Kaczyński

Jeszcze do końca miesiąca można wesprzeć akcję „Kredkobranie”, która ma pomóc najmłodszemu pokoleniu Polaków na Kresach. Po raz drugi organizuje ją Fundacja Ignatianum wraz ze Stowarzyszeniem „Korzenie”.

Inicjatywa polega na zbiórce przyborów szkolnych, wszelkiego rodzaju materiałów plastycznych oraz nowych lub niezniszczonych egzemplarzy lektur szkolnych. Dary te trafią do uczniów na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

- Kredkobranie ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości, chcą im pomóc w zdobywaniu wiedzy - mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator akcji.

Dodaje, że to właśnie te pokolenia będą kiedyś strzec polskich miejsc pamięci na obczyźnie. - Dlatego trzeba im pomagać, by później jak najlepiej mogli pełnić rolę ambasadorów polskości na Kresach - namawia, dodając, że „Kredkobranie” to doskonała okazja do przypomnienia o jedności Polaków.

- Pokazuje też, że potrafimy pomagać sobie nawzajem. Mimo dzielącej nas granicą łączy nas wspólna tradycja, kultura, historia i dziedzictwo - ocenia Konturek.

Zeszłoroczna edycja inicjatywy skupiła uczniów - dzieci, młodzież i rodziców - z ponad 80 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. Dzięki zebraniu ponad 15 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych - kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników czy innych przyborów piśmienniczych - udało się pomóc prawie 700 dzieciom z Litwy i Ukrainy.

- Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wspomogli w Polsce inicjatywę „Kredkobranie”. Widzimy wasze otwarte serce i czujemy, że o nas pamiętacie - wyrażała wdzięczność w ubiegłym roku Anna Lastovska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu.

Dary w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów, a wiec wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych, materiałów plastycznych oraz nowych egzemplarzy lektur szkolnych zbierane są do końca września. W październiku trafią za wschodnią granicę.

Oprócz darów rzeczowych, gromadzonych w budynku Akademii Ignatianum (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00), zbierane są również fundusze na zakup darów i pokrycie kosztów wyjazdów z nimi na Kresy. Wpłat pieniężnych na rzecz akcji można dokonywać na konto nr 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE.

Więcej informacji można odnaleźć na www.fundacjaignatianum.pl, pisząc pod adres kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub telefonicznie pod numerem 785-042-119.

- Chcę  zapewnić wszystkich darczyńców, że dary trafiają w dobre ręce. One są potrzebne naszym polskim dzieciom mieszkającym za granicami kraju. Zróbmy wszystko, aby kolejny rok szkolny był dla nich radosny dzięki wymarzonej i kolorowej wyprawce szkolnej - zachęca do udziału w ostatnie dni akcji Konturek.  

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski czy Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. 

Oceń treść:
Źródło:
;