Imieniny: Marty, Malgorzaty, Piotra

Wydarzenia: Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

Święto katedry św. Piotra Apostoła

Świat

Krok w stronę beatyfikacji m. Czackiej i o. Kaszuby

róża czacka fot. Fotografia z Archiwum Zgromadzenia FSK

Beatyfikację dwóch naszych rodaków przybyliżyły zatwierdzone przez Papieża dekerty Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

Jeden z nich dotyczy m. Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, pod Warszawą. Miejsce to stało się cenionym ośrodkiem duchowości franciszkańskiej, przyciągającym ludzi poszukujących. M. Czacka zmarła w 1961 r. w opini świętości.

Drugi watykański dekret dotyczy heroiczności cnót dotyczy żyjącego w ubiegłym wieku o. Serafina Kaszuby, kapucyna, zmarłego w 1977 r. we Lwowie. Większość swojego życia posługiwał wśród wiernych na terenach różnych republik radzieckich. Za swoje duszpasterskie zaangażowanie był prześladowany i kilka lat spędził na zesłaniu w sowieckich sowchozach.

Inne dekrety odnoszą się do założycieli zgromadzeń zakonnych: jednej Hiszpanki i Francuski oraz jednego Brazylijczyka, Hiszpana oraz Włocha - osoby świeckiej.  

Ponadto Ojciec Święty zatwierdził też męczeństwo zamorodowanych za wiarę w Gwatemalii w 1981 r. franciszkanina Tullio Maruzzo oraz członka trzeciego zakonu franciszakańskiego Luigiego Obdulio Arroyo Navarro.

Oceń treść:
Źródło:
;