Imieniny: Aleksego, Zbigniewa, Lukasza

Wydarzenia: Światowy Dzień Kota

Polska

Ks. prof. Michał Heller doktorem honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

ksiądz profesor michał heller fot. Łukasz Kaczyński Ks. prof. Michał Heller

Ksiądz prof. Michał Heller we czwartek otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane przez Senat uczelni w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań Księdza Profesora z zakresu nauk teologicznych, w szczególności specjalizującemu się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara.

 

„Jesteśmy pełni podziwu dla dzieła, dorobku i myśli księdza profesora, które pozwalają zespolić osiągnięcia filozofii i teologii z osiągnięciami nauk przyrodniczych oraz kosmologicznych w logicznej wizji świata” – brzmi uzasadnienie Senatu Politechniki Rzeszowskiej dla nadania honorowego tytułu ks. prof. Michałowi Hellerowi.

W wygłoszonej laudacji prof. Tadeusz Markowski przybliżył sylwetkę Księdza Profesora i jego działalność naukową. Zaznaczył, że przyznając tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska pragnie oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań. „Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego Księdza Profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Słysząc wszystkie pochwały pod swoim adresem, ks. prof. Heller mówił, że mimo tylu pięknych słów, może nie przewróci mu się w głowie, bo ma już na to sposób. „Jutro znajdę sobie bardzo trudne zadanie matematyczne i od razu spokornieję” – dodał.

O swojej znajomości z ks. prof. Hellerem mówił obecny na uroczystości abp Stanisław Budzik, który podkreślał, że przyznany tytuł doktora honoris causa to zaszczyt dla obydwu stron. Metropolita lubelski dodał, że z ks. prof. Hellerem zna się od 48 lat. „Muszę powiedzieć, że to spotkanie było jednym z najważniejszych w moim życiu” – dodał abp Budzik.

W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”.

Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób.

Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Jest absolwentem tarnowskiego seminarium duchownego i jego późniejszym wykładowcą, pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 r. a następnie został wikariuszem w Ropczycach. Dalsze studia podjął na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej, zaś w 1969 roku uzyskał habilitację. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej przekształconej w 2009 r. w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Jest pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej. Z najważniejszych idei stworzonych i propagowanych przez Michała Hellera wymienić trzeba program filozofii w nauce, czyli refleksji filozoficznej prowadzonej nie w całkowitym oderwaniu od nauki, ale w ścisłym kontekście teorii naukowych. Szczególną rolę w myśli ks. prof. Hellera odgrywa matematyka. W jego opinii, obiekty matematyczne są elementami teorii fizycznych, w nich formułowane są prawa fizyki.

W 2008 roku jako pierwszy Polak ks. prof. Michał Heller został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Nagrodę przeznaczył na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, w którego działalność zaangażowane są dziś dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska, choć współpracownicy i uczniowie Hellera rozsiani są na całym świecie.

Ks. prof. Heller naukę zarówno rozwija, jak i popularyzuje, w licznych książkach i artykułach. Poza licznymi doktoratami honoris causa oraz Nagrodą Templetona ks. prof. Heller jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego, Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Medalu św. Jerzego oraz Super Wiktora Specjalnego.

Oceń treść:
;