Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona

Wydarzenia: Międzynarodowy Całkowicie Przeciętny Dzień

Komentarze

Ks. Węgrzyniak: Nie ma wiary, której nie można rozwalić

 fot. Jarosław Zych

W czwartkowy wieczór odbył się kolejny odcinek internetowej ewangelizacji pod hasłem #TenWKtórym. Podczas wygłoszonej konferencji znany biblista i rekolekcjonista ks. Wojciech Węgrzyniak mówił m.in. o tym, jakie są współczesne zagrożenia wiary oraz z czego wynikają przyczyny kapłańskich kryzysów.

 

Już na samym początku, mówiąc o kondycji współczesnego Kościoła i o dzisiejszych zagrożeniach, zauważył, że bardzo niebezpieczna dla wiary i wzajemnego zrozumienia jest postawa “antysłuchająca”.

- Mnie osobiście najbardziej brakuje tego, żebyśmy się nawzajem wysłuchali. Jeżeli nie jesteśmy nastawieni na słuchanie drugiego człowieka, konkretnej parafii czy wspólnoty, to może być jak z wiaderkiem, które cały dzień jest postawione dnem do góry i chociażby padało, ono będzie puste. I to jest fundamentalny problem - powinniśmy się martwić, dlatego że nie słuchamy. Żeby słyszeć, co mówi do nas Duch Święty, musimy być na Niego otwarci - wyjaśnił.

Wskazał też, że będąc na zachodzie Europy trudno nie odnieść wrażenia, że ta część świata jest mniej wierząca niż Polska, jednak nie powinno to wpływać na to, jak chrześcijanie czują się tam ze swoją wiarą. - Nie trzeba mieć poparcia całego społeczeństwa, żeby móc spokojnie wierzyć - zaznaczył.

Dodał, że kolejnym niebezpieczeństwem wiary jest odcięcie się od kontaktu z Bogiem. - Wiara rodzi się z tego co słyszy. W ciągu 20 ostatnich lat zaczęliśmy słuchać czegoś innego, a nie Boga. Jeśli sięgam tylko po czasopisma, filmy czy określone programy, automatycznie zaczynam wierzyć w coś innego. Nie ma wiary, której nie można rozwalić, jeśli nie spędza się z tym kimś czasu i nie poświęca się mu uwagi - wytłumaczył.

Nawiązał również do przyjmowania krytyki, kierowanej w stronę ludzi wierzących.Podkreślił, że już na wstępie należy zastanowić się czy osoba krytykująca ma rację, zamiast od razu reagować emocjonalnie. Jeśli natomiast krytyka byłaby nie słuszna, należy nie wdawać się w dyskusję i poprosić, aby rozmówca już nie atakował.

- Pan Bóg stworzył taką dużą kulę ziemską, że naprawdę się pomieścimy i nie musimy się konfrontować z ludźmi, z którymi nie musimy. Bo rozum jest od tego, by to posegregować - wyjaśnił.

Ks. Węgrzyniak wspomniał również o współczesnym problemie poprzestawianych sumień. - Każdy z nas ma na coś poprzestawiane sumienia. Są ludzie, którzy z jednej strony pomagają ubogim, ale mówiąc o aborcji twierdzą, że to powinna być decyzja matki. Ktoś inny potrafi rozmawiać z ateistami, zbrodniarzami, uchodźcami, ale jest bardzo zamknięty na nacjonalistów.  Chodzi o to, aby zrozumieć, że każdy z nas robi wiele dobrych rzeczy, ale też mamy dysfunkcję w wielu obszarach. I ważne, żeby skupić się na tym, co robimy dobrze - zasugerował.

Dopowiedział też, że wszystko, co niszczy więź kapłana z Jezusem jest przyczyną kryzysów kapłańskich. - Jeśli Pan Bóg nie jest naszą pierwszą miłością, to wszystko inne będzie się sypało. Jak nie ma miłości, to serce zawsze szuka zapełnienia pustki. Faktem jest, że to wszystko to tylko substytuty. I trzeba sobie zadać pytanie - czy naprawdę dla Ciebie jako księdza najważniejszy jest Jezus? Bo jesteśmy dla ludzi przez Chrystusa - tłumaczył.

Po konferencji ks. Węgrzyniak odpowiadał na pytania stawiane przez internautów. Mówił m.in. o tym gdzie jest granica między różnicą zdań, a atakiem na kogoś i na jego religię, jak być prawdziwym świadkiem Jezusa w swojej świeckiej codzienności oraz skąd pochodzi cierpienie.

Kapłana zapytano również o opinię na temat filmu „Tylko nie mów nikomu”. - Swoje uczucie chcę teraz porównać do odczuć przy katastrofie smoleńskiej czy śmierci mojego taty. To takie doświadczenie, że nie jesteś w stanie się wypowiadać. Dobrze, że ten film powstał i każdy powinien go obejrzeć, choćby z tego względu, by uważać, bo w każdym środowisku może zdarzyć się pedofilia. Myślę, że obecność tego filmu sprawi, że będziemy bardziej zwracać uwagę na niektóre rzeczy i o to chodzi - by było jak najmniej ofiar pedofilii, bo tu chodzi przede wszystkim o dzieci - zaznaczył.

Akcja #TenWKtórym to inicjatywa dwóch chrześcijańskich księgarni - Tolle.pl i Gloria24.pl. W czasie internetowych spotkań autorskich internauci mogą posłuchać doświadczeń autorów, opowieści o ich sposobach na przeżywanie duchowości, a także mogą zadać im swoje pytanie. Gośćmi poprzednich odcinków byli m.in. Marta i Marek Babik, ks. Marek Dziewiecki, Jacek Pulikowski, czy Marcin Jakimowicz.

Oceń treść:
Źródło:
;