Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Polska

Legia Honorowa dla dyrektora Muzeum Auschwitz

auszwitz jeden fot. KP/Fra3 Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej – najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Uroczystość odbyła się 17 stycznia w ambasadzie Francji w Warszawie.

 

Wręczając odznaczenie, ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy powiedział: „Jest pan humanistą, którego głos liczy się we Francji. Stawia pan czoło trudnym dyskusjom wokół kwestii pamięci. Działa pan niestrudzenie na rzecz zachowania autentyczności świadectwa miejsca, do którego przybywają z roku na rok coraz liczniejsze rzesze zwiedzających. Opuszczają nas ostatni spośród ocalałych. Misja, którą pan pełni staje się coraz bardziej wymagająca, w miarę jak historia pomału się zaciera, gdy przeważać mogą zapomnienie, ignorancja, obojętność czy negacja. Nie pozwólmy, by pojawiła się pustka intelektualna, w której kryje się zło”.

„Nadanie panu Legii Honorowej ma wzniosłą i piękną wymowę. Republika Francuska w pełni utożsamia się z pana zaangażowaniem. Walka z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią zajmuje centralne miejsce pośród wartości, które Francja wyznaje, na równi z walką i prawa człowieka i o Europę” – dodał.

W specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości wręczenia insygniów Kawalera Legii Honorowej, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin napisał: „Piotr Cywiński nie tylko otworzył możliwości zwiedzania Muzeum dwóm milionom osób rocznie. Również stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć, wyrażające zasady autentyzmu, zachowania integralności artefaktów i zbiorów archiwalnych oraz współpracy międzynarodowej, zgodne z najlepszymi praktykami UNESCO, które w 1979 r. wpisało Auschwitz-Birkenau na listę światowego dziedzictwa”.

„Również dzięki staraniom dyrektora Piotra Cywińskiego oraz ś.p. ministra Tomasza Merty UNESCO potwierdziło w czerwcu 2007 r. brzmienie nazwy Muzeum odpowiadające prawdzie historycznej: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” – napisał minister Sellin. 

Dziękując za wyróżnienie, dyrektor Piotr Cywiński powiedział: „Jest to odznaczenie francuskie i jest to dla mnie bardzo ważne, bowiem Francja mnie i moją rodzinę przyjęła bardzo dobrze w ciężkich latach 80., kiedy zmieniało się oblicze Europy, upadał komunizm. Obserwowanie upadku komunizmu poprzez takie gazety, jak Le Figaro czy Le Monde, były dla mnie, dorastającego nastolatka, bardzo dużą lekcją, którą po latach naprawdę doceniam”.

„Francja proponuje nam dzisiejszego popołudnia, aby do trzech fundamentalnych wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa, dołączyć dwie zasady Legii, którymi są honor i ojczyzna. Jest to jakaś propozycja, która trafia na dzisiejsze trudne czasy” – podkreślił.

Dr Piotr M.A. Cywiński część studiów spędził we Francji. Od 2011 r. jest członkiem zarządu Miejsca Pamięci Maison d'Izieu. Brał udział w wielu konferencjach we Francji, a także jest autorem kilku publikacji opublikowanych w tym kraju.

Miejsce Pamięci Auschwitz w 2018 r. Zwiedziło ponad 69 tysięcy odwiedzających z Francji. Francja jest też jednym z krajów-darczyńców Kapitału Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, którego celem jest zachowanie autentyzmu pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Francuskie wsparcie wyniosło 5 milionów euro.

Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie francuskie, ustanowione w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte i przyznawane za zasługi oddane Francji m.in. w dziedzinie wojskowości, kultury i nauki. Wśród Polaków odznaczonych Legią Honorową są m.in.: Jacek Kuroń, Janina Ochojska, Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn i Marek Edelman. W 2012 r. kawalerem Legii Honorowej został także Jerzy Wróblewski, były wieloletni dyrektor Muzeum Auschwitz. Motto orderu to Honneur et Patrie – Honor i Ojczyzna.

Oceń treść:
;