Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Kulturalnie

Mater Ecclesiae - wystawa obrazów madonn papieskich 

wystawa madonny papieskie fot. Materiały prasowe

Z okazji 40-tej rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na papieża na terenie papieskiego Centrum w Krakowie zostanie zaprezentowana wystawa obrazów madonn papieskich "Mater Ecclesiae". Ekspozycja przedstawia współcześnie namalowane kopie wizerunków cudownych obrazów madonn koronowanych na prawie papieskim przez św. Jana Pawła II na terenie Polski.

 

Wystawa została przygotowana przez artystów z „Grupy Lumen” działającej w ramach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00 na terenie papieskiego Centrum.

Wystawa będzie eksponowana w dniach 6-29 kwietnia 2018 r. w godz. 9.00-17.00, w „Białej Sali” Centrum Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus 34 w Krakowie.

We wstępie do katalogu do wystawy „Mater Ecclesae” Stanisław kard. Dziwisz tak pisze: „W „Liście do Artystów” Jan Paweł II pisał „...Piękno tak jak kiedyś może być narzędziem i perspektywą ewangelizacji”. Ta Wystawa skłania ludzkiego ducha do otwarcia się na Boga i Jego Matkę. W kopiach cudownych wizerunków wykonanych w większości na drzewie lipowym - jak wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, Pokornej, czy to Królowej Polski - Maryja jawi się całej wspólnocie Kościoła jako niedościgniony wzór pełnego zaufania Bogu. Ona uczy nas jak mamy stawać się słuchaczami Słowa Bożego. Zachęca nas do postawy czuwającej, do wewnętrznego wyciszenia, by w porę usłyszeć Słowo. Tylko wtedy bowiem można na nie odpowiedzieć w całkowitym zawierzeniu.

Niech zatem kontemplujący obrazy doświadczą radości ze spotkania z Maryją i Osobami Trójcy Świętej, by lepiej zrozumieć głębię mądrości i miłosierdzia Bożego planu zbawienia a także wielkości ludzkiego losu, najjaśniej rozświetlonego w osobie Bogurodzicy”.

 

Oceń treść:
Źródło:
;