Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Pod oknem

Matka Klara Szczęsna błogosławioną

 fot. Michał Henkel

Kraków ma nową błogosławioną. 27. września w Sanktuarium św. Jana Pawła II do chwały ołtarzy wyniesiona została Matka Klara Szczęsna - współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Sercanek.

Uroczystej Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kanozacyjnych kard. Angelo Amato. W swojej homilii legat papieski podkreślał, że nowa świątynia dedykowana św. Janowi Pawłowi II, stanowi idealne tło do ceremonii beatyfikacji Matki Klary Szczęsnej. Zarówno św. Jan Paweł II jak i założyciel Zgromadzenia Sióstr Sercanek św. Józef Sebastian Pelczar to wymowni głosiciele Ewangelii, którzy razem ze św. Faustyną Kowalską ofiarowali Kościołowi świadectwo życia całkowicie poświęconego służbie Panu Bogu. Takie też było świadectwo świętości Błogosławionej Matki Klary Ludwiki Szczęsnej.

Jak mówił kard. Amato, współzałożycielka sióstr sercanek była osobą konsekrowaną, obdarzoną cnotami heroicznymi i autentycznym przykładem miłości do Jezusa i do Jego miłosiernego Serca. - Wiara Matki Klary była karmiona modlitwą, uczestnictwem we Mszy świętej, komunią świętą, adoracją Najświętszego Sakramentu, częstą spowiedzią, kierownictwem duchowym, żarliwym nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusowego. Dla niej myśl przewodnia: „Chwała Najświętszemu Sercu Jezusowemu” nie była tylko prostym aktem strzelistym, lecz stanowiła program życia - mówił hierarcha.

Zdaniem legata, jej łagodny i słodki charakter napełniał wspólnotę sióstr radością i pokojem, dając konkretny przykład ufności w Panu. Z miłości do Pana Boga była bowiem gotowa do ponoszenia każdego trudu i zachęcała współsiostry, by same były skłonne do wyrzeczeń, równocześnie żywiła do nich  głęboką i matczyną miłość. - Była gotowa przyjąć je, doradzić, prowadzić, pomagać. Interesowała się ich zdrowiem, ich potrzebami, zwłaszcza gdy były chore. Cieszyła się z posługi apostolskiej sióstr w stosunku do osób chorych. Pełna miłości Pana Boga, Matka Klara nie pozwalała odchodzić biednym z pustymi rękoma i chciała, aby naśladowały ją w tym również siostry - dodał kard. Amato.

Po odczytaniu listu apostolskiego, w którym papież Franciszek ogłosił beatyfikację Matki Klary do sanktuarium procesyjnie wniesiono relikwie nowej błogosławionej, odsłonięto też obraz beatyfikacyjny pędzla Macieja Sancewicza. Współzałożycielkę sercanek przedstawiono na nim na tle krakowskiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i klasztoru sióstr. Po prawej stronie błogosławionej, ukazana jest postać Jezusa, który wyciąga do niej swoje dłonie. Po lewej Błogosławionej towarzyszy dziewczyna symbolizująca opiekę jaką Matka Klara otaczała  młode kobiety potrzebujące wsparcia moralnego i duchowego. - Pięć pokoleń sióstr modliło się o dar tej beatyfikacji. Dziś uświadamiamy sobie na nowo, że trzeba nam naśladować Matkę Klarę w jej miłości, pokorze, cichości, w jej sposobie życia.  Jej życie było wzorem dla pierwszych sióstr ale może być też wzorem dla współczesnego pokolenia - cieszyła się przełożona generalna zgromadzenia - siostra Agnieszka Kijowska.

Za zaliczenie Klary Szczęsnej w poczet błogosławionych dziękował również metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak dodał hierarcha, w roku życia konsekrowanego Kościół krakowski otrzymał jeszcze jedno świadectwo życia osoby oddanej bez reszty Bogu i człowiekowi, której serce biło w rytm serca Chrystusa. - Do rangi symbolu urasta fakt, że dzisiejsza beatyfikacja dokonała się w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Duchowe córki nowej błogosławionej służyły ofiarnie Janowi Pawłowi II w Krakowie i Watykanie - mówił metropolita.

W uroczystej koncelebrze wzięło udział ponad dwustu kapłanów w tym dwudziestu pięciu biskupów i sześciu kardynałów, obok kard. Angelo Amato i Stanisława Dziwisza również kardynałowie: Kazimierz Nycz, Zenon Grocholewski, Marian Jaworski i Franciszek Macharski. W Sanktuarium św. Jana Pawła II obecni byli również Nuncjusz Apotolski w Polsce abp Celestiono Migliore oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Sanktuarium szczelnie wypełnili też wierni z całej Polski. - Bardzo chciałyśmy tu przyjechać, to dla nas bardzo ważny dzień, bo w naszej parafii jesteśmy mocno związane z siostrami sercankami. Gorąco modliłam się do ich założycielki i na pewno będę modlić się dalej - zapowiada Pani Maria.

Po beatyfikacji relikwiarz błogosławionej trafi do kaplicy kościoła sióstr sercanek przy ul. Garncarskiej w Krakowie, relikwie otrzymają również pozostałe wspólnoty sercanek w Polsce i zagranicą m.in. w  Boliwii, USA czy na Jamajce. Decyzją Papieża Franciszka wspomnienie bł. Matki Klary obchodzone będzie 7 lutego - w dniu  jej śmierci.

Źródło:
;