Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

Pod oknem

Metropolita odpowiadał na pytania

arcybiskup marek jędraszewski fot. KP/Fra3.pl

23 marca zainaugurowane zostały "Dialogi u Św. Anny". To kontynuacja spotkań z wiernymi, które abp Marek Jędraszewski zapoczątkował w Łodzi. Tematem pierwszego spotkania była posługa biskupa: "Z ludu wzięty – do ludu posłany".

Dialogi poprzedziła Msza Św., której przewodniczył po raz pierwszy w tym miejscu nowy metropolita krakowski. Witając arcybiskupa w progach kolegiaty, proboszcz ks. prof. Tadeusz Panuś przypomniał, że kard. Karol Wojtyła nazywał kolegiatę “sanktuarium akademickim”. Podkreślił, że metropolita odbywa swoisty „ingres” do akademickiego świata.

Na wstępie “Dialogów” abp Jędraszewski wygłosił krótką katechezę na temat posługi biskupa. Przypomniał, jak sam dowiadywał się o swoich nominacjach. Przywołał adhortację apostolską Jana Pawła II „Pastores gregis” (Pasterze owczarni), w której papież zawarł wielkie przesłanie, o tym kim biskup powinien być. – Wymóg świętego życia stawia mnie w ciągłym zakłopotaniu i poczuciu niegodności. Myślę, że łatwo to było pisać św. Janowi Pawłowi II, ale wymaga wielkiej pokory by przed tym tekstem samemu stanąć – mówił metropolita.

Pierwsze cztery pytania zadano spośród tych, które diecezjanie nadesłali drogą mailową na adres kolegiaty. Dotyczyły myślenia młodych księży o przyszłym biskupstwie; “wędrujących biskupach”, którzy uzurpują sobie prawo do święceń i konsekracji; statusu materianego biskupów w Polsce; obchodzenia (świętowania) 500-lecia reformacji przez katolików.

Później przyszedł czas na pytania wiernych, którzy licznie tego wieczoru przybyli do kolegiaty. Pytania dotyczyły m.in. domu rodzinnego biskupa,  nauczania moralnego kościoła w kontekście encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”, pomysłów biskupa na zasypywanie podziałów w społeczeństwie. Jednym z ostatnich było pytanie, postawione w związku z niedawną tragiczną śmiercią młodej krakowskiej wolontariuszki Heleny Kmieć – czy prawdziwy chrześcijanin musi cierpieć?

Kolejne spotkanie z cyklu Dialogi u św. Anny odbędzie się 27 kwietnia a poświęcone będzie Św. Faustynie Kowalskiej w 80. rocznicę powstania obrazu Jezu Ufam Tobie.

Relacje wideo ze spotkań w kolegiacie znajdziecie państwo na portalu franciszkanska3.pl

Oceń treść:
Źródło:
;