Imieniny: Gawla, Ambrozego

Wydarzenia: Światowy Dzień Chleba

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

Polska

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny w Lublinie

konferencja prasowa na temat ekumenizmu fot. BP KEP

„Lublin – miasto zgody religijnej (1317–2017)” – pod takim hasłem odbędzie się w Lublinie Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny. Kongres rozpocznie się 29 października. Potrwa trzy dni.

 

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej 2017” organizowany przez lubelski samorząd i Kościoły chrześcijańskie wpisuje się w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, 500-lecia Reformacji oraz 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Kongres ekumeniczny jest zwieńczeniem i dowartościowaniem naszych wieloletnich zmagań ekumenicznych w życiu codziennym mieszkańców miasta Lublina i okolic – podkreślił prawosławny ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel, zapowiadając wydarzenie. Wyraził również nadzieję, że ekumeniczne spotkanie będzie także impulsem do dalszego otwierania się na łaskę jedności.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wskazał, że żyjemy w czasach, w których tradycje chrześcijańskie trzeba łączyć, by wspólnie dać świadectwo chrześcijańskie współczesnemu światu. – Chciałbym, by ten kongres, odpowiednio pokazany przez media, był okazją, aby chrześcijanie trzech denominacji usłyszeli na nowo głos, który wzywa ich do jedności. Niech to wołanie odbije się w ich postępowaniu i w konkretnych działaniach – podkreślił.

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny – jak podkreślają organizatorzy – adresowany jest do wszystkich, którym leży na sercu jedność wyznawców Chrystusa i jakość chrześcijaństwa w Polsce, w Europie i na świecie. Weźmie w nim udział ok. 200 osób reprezentujących zarówno Kościół katolicki, jak i prawosławnych, luteran czy starokatolików.

Patronat honorowy nad Kongresem objęła Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchat Ekumeniczny, Światowa Federacja Luterańska i Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.

Szczegóły programu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej: www.ekumenizm2017.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;