Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Świat

Mińsk: sesja plenarna Rady Konferencji Biskupich Europy

logo rady konferencji episkopatów europy fot. ccee.eu

W Mińsku rozpoczęło się dzisiaj zgromadzenie plenarne Rad Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Po raz pierwszy spotkanie takie odbywa się na Białorusi. Biskupi będą obradować o młodzieży, w kontekście przyszłorocznego synodu biskupów oraz o Europie, głoszeniu jej Ewangelii.

 

Przesłanie do uczestników sesji skierował Papież Franciszek. Przypomina w nim, że celem obrad ma być określenie sposobów współpracy duszpasterskiej pomiędzy różnymi krajami, poprzez dowartościowanie różnic i promowanie inicjatyw solidarności i braterstwa. Ojciec Święty ma nadzieję, że spotkanie to przyczyni się do wzmocnienia więzów jedności i komunii między europejskimi biskupami. Liczy też na dodatkowy bodziec misyjny, zwłaszcza w pracy z młodymi, aby pomóc im odkryć własne powołanie we wspólnocie chrześcijańskiej i społeczeństwie – czytamy w watykańskim przesłaniu na spotkanie przedstawicieli europejskich episkopatów w Mińsku.

Jednym z pierwszych punktów sesji było spotkanie jej uczestników z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. „Mam nadzieję, że sesja plenarna Rady Konferencji Biskupich Europy przyczyni się do duchowego odrodzenia naszego kontynentu, aby Europa ponownie stała się Europą ducha” - powiedział metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz podczas spotkania europejskich biskupów z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

Przewodniczący Rady, kard. Angelo Bagnasco w słowie skierowanym do prezydenta mówił m.in. o dobrej współpracy między państwem, a Kościołami chrześcijańskim. Wyraził nadzieję, że dzięki żywemu i skutecznemu dialogowi uda się załatwić sprawę pozwoleń na pobyt i pracę na Białorusi dla zagranicznych kapłanów.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem abp Tadeusz Kondrusiewicz mówił, że naród białoruski bardzo pragnie wizyty Papieża Franciszka. Podreślił, że choć mieszka tam wielu katolików, to jednak jeszcze żaden papież nie odwiedził Białorusi. Dodał, iż wielu życzy sobie, aby właśnie w Mińsku odbyło się drugie spotkanie Papieża Franciszka ze zwierzchnikiem Rosyjskigo Kościoła Prawosławnego patriarchą Cyrylem.

Źródło:
;