Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

 fot. mat. pras.

Już 23 października na barce Aquarius przy Bulwarze Czerwińskim na Wiśle w Krakowie odbędzie się akcja misyjno-ewangelizacyjna zatytułowana „bArką na misje”. Wydarzenie organizuje Wydział Duszpasterstwa Misyjnego krakowskiej kurii metropolitalnej.

Inicjatywę przygotowano z okazji Światowej Niedzieli Misyjnej i Tygodnia Misyjnego i będzie ona przebiegać pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!”. - Pomysł na przeprowadzenie tegorocznych wydarzeń związanych z misjami na barce wziął się stąd, że Jezus nauczał, głosił i nawet odpoczywał na łodzi. Dlatego chcemy przenieść ten misyjny świat na moment właśnie tam - tłumaczy s. Bożena Najbar z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego.

Jak dodaje, temat spotkania został zaczerpnięty z orędzia papieża Franciszka na tegoroczne dni misyjne. - Na misjach bardzo mocno można spotkać Chrystusa w drugim, potrzebującym człowieku. Dlatego też chcemy się zebrać na wodach Wisły i głosić Jezusa poprzez świadectwo pracy z bliźnimi w potrzebie - podkreśla.

Centralne obchody przypadną na 23 października. Wydarzenie rozpocznie się Eucharystią, którą odprawią misjonarze. - Będą oni opowiadać o swojej pracy na różnych kontynentach. O trudach i radościach. Następnie odbędzie się rejs z Najświętszym Sakramentem, podczas którego odbędzie się modlitwa uwielbienia we wszystkich ludach świata - opisuje s. Najbar.

Modlitwę uwielbienia poprowadzi Wspólnota Jaspis. Na ołtarzu podczas Eucharystii obecne będą relikwie pierwszego stopnia błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej - patronki Dzieła Współpracy Misyjnej w Polsce.

S. Najbar zaznacza, że spotkanie na rzece również jest nawiązaniem do świata misyjnego. - W wielu krajach, gdzie pracują misjonarze z archidiecezji krakowskiej, często nie ma dróg, a jedyną możliwością podróżowania są cieki wodne. To właśnie rzekami misjonarze przewożą Najświętszy Sakrament do wiosek, jak na przykład w Peru, gdzie ja pełniłam posługę misyjną - opowiada.

Aby przybyli mogli lepiej zapoznać się z krajami misyjnymi, organizatorzy przygotowali specjalną wystawę. - Będą na niej prezentowane eksponaty z naszego mini-muzeum. Mamy nadzieję, że umożliwi to zwiedzającym jeszcze lepsze zrozumienie specyfiki pracy misjonarza, a także nieraz bardzo trudnych warunków życia ludności, wśród której na co dzień przychodzi mu pracować - podkreśla s. Najbar.

W czasie trwania akcji uczestnicy otrzymają specjalne ulotki z informacjami umożliwiającymi wsparcie aktualnych projektów prowadzonych przez misjonarzy. - Zachęcamy by przyjść, posłuchać i zobaczyć, jak wygląda życie w krajach misyjnych. To często otwiera mocno oczy i serca na chęć pomocy bliźniemu, który żyje często w gorszych duchowo i materialnie warunkach - zaprasza do udziału s. Najbar.

Akcja „bArką na misje” potrwa do 29 października. W dniach 25-29 października przewidziano spotkania z misjonarzami dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym naukę piosenek w różnych językach krajów misyjnych czy warsztaty kultury indyjskiej, afrykańskiej i peruwiańskiej. Chęć zrealizowania takiego spotkania należy wcześniej zgłosić pod numerem 668 688 096.

Oceń treść:
Źródło:
;