Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

 fot. Katarzyna Twardosz

Około 100 uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych wzięło udział w konkursie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zatytułowanym "Odpowiedz na list Jana Pawła II". Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na słowa papieża skierowane w wybranym liście czy orędziu do młodzieży i dzieci.

- Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Ciężko było wyłonić zwycięzców, gdyż poziom prac był naprawdę wysoki - powiedziała Katarzyna Twardosz z Instytutu. Uczestnicy konkursu mogli skorzystać ze zbioru listów, rozważań i przemówień papieża Polaka przygotowanego przez organizatorów, bardzo często jednak szukali na własną rękę.

- Ciekawe było to, że młodzi nie ograniczyli się tylko do naszych propozycji, ale sami poszukiwali słów Jana Pawła II, które do nich trafiają. My coś zasugerowaliśmy, ale sporo osób dzwoniło do nas i pytało czy odpowiedź w ramach konkursu może dotyczyć innego fragmentu nauczania św. Jana Pawła II - przyznała Twardosz.

W kategorii uczniów szkół podstawowych nagrodę główną otrzymała Wiktoria z Myszkowa. W napisanym przez siebie liście odniosła się do wspomnień swojej mamy z VI Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie w 1991 r.

Zwróciła ona uwagę na słowa papieża Polaka, który przestrzegł młodzież przed uciekaniem w narkotyki, a także zachęcił do troski o rodzinę oraz do budowania społeczeństwa opartego na darze z siebie dla bliźnich. „W dzisiejszym świecie jest coraz mniej ludzi gotowych nieść pomoc potrzebującym. Coraz mniej lekarzy z powołania. W przyszłości chciałabym zostać lekarzem, pomagać ludziom, służyć im. W tej pracy pragnę odkrywać piękno życia. Obiecuję Ci Ojcze Święty, że zawsze będę wierna ideałom sprawiedliwości, zgody, solidarności i pokoju!” - brzmi fragment jej pracy.

Z kolei zwycięzca w kategorii oddziałów gimnazjalnych, Albert z Gnojnika, nawiązał do wezwania św. Jana Pawła II z XVII Światowych Dni Młodzieży w Kanadzie w 2002 r., który apelował o to, by młodzi zastanowili się nad swoim życiem i wyborami w nim podejmowanymi.

Albert podkreślił, że ze słów Ojca Świętego nauczył się, że nie wolno podążać za antywartościami, które podsuwają współcześnie moda i media. Zapewnił, że postara się przeczytać wszystkie prośby i wezwania, które Jan Paweł II skierował do młodzieży.

„Obiecuję Ci, że zobowiązuję się wypełnić powierzone nam w tych orędziach zadania, aby dobrze się przygotować na najbliższe spotkanie młodych w Panamie oraz zachęcę przyjaciół do wzięcia udziału w tymże wydarzeniu” - napisał na zakończenie, przyznając, że dzięki słowom papieża Polaka zrozumiał, że wiara jest najważniejsza.

Ostatni, najstarszy nagrodzony, Bartosz ze szkoły ponadpodstawowej z Warszawy, w słowach Jana Pawła II z „Orędzia do młodzieży całego świata z okazji XX Światowego Dnia Młodzieży” odnalazł odpowiedź na wątpliwości dotyczące życiowego powołania. Przypomniał, że papież Polak nawoływał tam, aby młodzi ofiarowali Bogu “złoto swojego istnienia”, podobnie jak Mędrcy ze Wschodu złożyli dary Dzieciątku Jezus.

“Odnajdując w sobie powołanie i pragnąc je rozwijać, powinniśmy odnaleźć gwiazdę, która jest naszym przewodnikiem i za którą będziemy podążać. Nie powinniśmy szukać odpowiedzi w innych źródłach niż nasz Pan, który jest jedynym słusznym źródłem prawdy” - wskazał we fragmencie swojego listu Bartosz.

Poza nagrodami głównymi w każdej kategorii przyznano również wyróżnienia. W ten sposób uhonorowano kolejnych 17 prac. Dotykały one tematów znaczenia miłości w życiu człowieka, zagrożeń, jakie czyhają na młodych we współczesnym świecie, relacji międzyludzkich, zwłaszcza międzypokoleniowych, roli dziecka w świecie i rodzinie czy wielkiego wpływu historii Kościoła na życie przyszłych pokoleń wierzących.

„Niewiele wiem, ale rozumiem jedno, że miłość jest bardzo ważna w życiu. Miłość może uczynić ludzi naprawdę wrażliwymi, musi rozszerzyć się na cały świat, na wszystkich ludzi. Objąć tych radosnych i bardzo smutnych, tych zdrowych i tych cierpiących, tych, którzy żyją w biedzie i samotności”- napisała w swojej pracy Karolina, ucząca się w szkole podstawowej w Pasierbcu.

„Dzisiejszy świat ofiaruje nam tak wiele, a zarazem nic wartościowego. Telewizja, Internet, telefonia komórkowa to wszystko uzależnia nas, kusi i zasłania prawdziwe wartości. Czyni nas ślepymi i głuchymi na to, co powinniśmy widzieć, słyszeć i według czego żyć. Twoje słowa, Janie Pawle II, skierowane do nas podczas Światowych Dni Młodzieży są jak drogowskaz, jak strzałka pokazująca kierunek, w którym powinniśmy iść. To Ty uświadamiasz nam, że to, co oferuje nam świat to złudzenie szczęścia, bo prawdziwe szczęście to Jezus” - zwrócił się z kolei w liście do św. Jana Pawła II Paweł z Targowiska.

Jak wskazała Katarzyna Twardosz, jury zaskoczyła bardzo dojrzałość młodych ludzi. - Większość z nich nie pamięta Ojca Świętego, a jednak podeszła do jego słów bardzo poważnie. Młodzież i dzieci potrafiły naprawdę twórczo i przemyślanie odczytać jego przesłania z przeszłości i przenieść je na współczesność, a także odnieść do swojego życia - podsumowała.

Poniżej publikujemy listy nagrodzone i wyróżnione w konkursie:

 

nagroda

Albert Konstanty

Bartosz Jarząbek

Wiktoria Pisarska

 

wyróżnienie

Aleksandra Małek

Aleksandra Piwowarczyk

Anna Kożuch

Anna Sternalska

Dawid Sobol

Dorota Kudio

Gabriela Kozieńska

Hania Grabowska

Joanna Jachowicz

Karolina Wątroba

Kinga Nabagło

Maja Wysocka

Mateusz Konieczny

Michalina Hrabia

Oliwia Korbut

Oliwia Sysło

Paweł Jankowicz

Oceń treść:
Źródło:
;