Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Pod oknem

Młodzi rozważali życiowe wybory i powołanie

 fot. Łukasz Kaczyński

Przez cały weekend w Krakowie trwało XVII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad 160 osób z różnych stron Polski.

Wydarzeniu, które odbywało się tradycyjnie w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, przewodziło hasło: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”.

- Często młodzi ludzie są zagubieni w dzisiejszym świecie. W jego propozycjach, które niejednokrotnie nie są zgodne z duchem wiary. Kierowaliśmy przez te 3 dni uwagę młodych na Maryję, która w zwiastowaniu odkryła swoje powołanie - tłumaczył moderator Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, ks. Marcin Rozmus.

Jak dodał kapłan, bardzo ważne jest to, że podczas spotkania młodzi widzą, że w swojej wierze nie są sami. - To pozwala im budować swoją tożsamość oraz z odwagą podejmować życiowe wybory, które nie zawsze są zgodne z obecnymi trendami. Jednak świadomość tego, kim są wobec bliźnich, Pana Boga i świata, oparta na fundamencie wiary, na pewno pozwala im obierać właściwe decyzje - podkreślił.

Niezmiennie wielkopostne kształtowanie ducha młodzież zaczęła Drogą Krzyżową z kopią Krzyża ŚDM w kościele św. Mikołaja w Krakowie. Nie zabrakło również codziennej modlitwy brewiarzowej, Eucharystii oraz możliwości Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Sobota składała się natomiast ze spotkań zatytułowanych: „Wstąp na górę”, w ramach którego młodzi pielgrzymowali do Czernej, „Poślij mnie”, czyli panelu dyskusyjnego z przedstawicielami „Leczymy z misją”, „Camino bez barier” i Dzieła Pomocy im. św. Ojca Pio oraz pogodnego wieczoru pod hasłem „Abyśmy byli jedno” z „Wodzirejami z Krakowa”.

Wydarzenie jak co roku przebiegało w wyjątkowej atmosferze. - To spotkanie z Bogiem i odkrycie Jego obecności w drugim człowieku. Nie da się ukryć, że temat tegoroczny jest ważny i w moim przypadku, kiedy właśnie decyduję co chcę robić w życiu, cieszę się, że mogę pochylić się nad swoją przyszłością w perspektywie wiary - ocenił Kamil.

- Fantastyczne i umacniające jest to, że jesteśmy w grupie, która cieszy się swoją wiarą. Nie ukrywa jej, ale radośnie się nią dzieli. To dodaje sił, bo często na co dzień, w szkole czy na uczelni nie widać osób, które w sposób jednoznaczny opowiadają się za Bogiem czy też nie zawsze udaje się głosić swoim postępowaniem Dobrą Nowinę - powiedziała z kolei Ola.

Krakowskie spotkanie młodych ludzi wierzących zakończyła wspólna Eucharystia w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, by młodzi mogli się spotkać i zobaczyć, że wiara to wyjątkowa siła napędowa na każdy dzień życia. By odkryli, że nie są sami w swoim trwaniu przy Panu Bogu i dało im to siłę do dawania świadectwa wiary radosnej i realizowanej w praktyce - podsumowała Angelika Małkowska, jeden z organizatorów.

Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej stanowi odpowiedź na apel Jana Pawła II, aby co roku Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. Organizatorem spotkań jest Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej - publiczne stowarzyszenie wiernych, które wcześniej funkcjonowało jako Grupy Apostolskie, będące szkołą chrześcijańskiego życia oraz miejscem dawania świadectwa wiary przez młodych ludzi.

Oceń treść:
Źródło:
;