Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Watykan

Modlitwa w intencji młodzieży przy grobie św. Jana Pawła II

bazylika świętego piotra, miejsce pochówku świętego jana pawła drugiego fot. Krzysztof Petela Bazylika Św. Piotra, miejsce pochówku św. Jana Pawła II

Modlitwa za młodzież oraz w intencji trwającego w Watykanie Synodu Biskupów wybrzmiała rano przy grobie św. Jana Pawła II. Mszy przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a uczestniczyła w niej m.in. młodzież z Polski, która przybyła do Rzymu w specjalnej pielgrzymce, by towarzyszyć ojcom synodalnym. 

 

W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że celem obrad synodalnych jest przypomnienie o potrzebie modlitwy w intencji młodych ludzi. Zwrócił też uwagę na wyzwania i znaki współczesnego świata, do których odnosił się w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II i którym także dziś Kościół i społeczeństwo stawiają czoła.

“«Czego się lęka współczesny człowiek?» - pytał Papież i zarazem stawiał wyrazistą diagnozę czasów współczesnych – człowiek współczesny zdaje się być zagrożony przez to, co jest jego własnym wytworem. Mianowicie przez postęp naukowo- techniczny świat jest dla człowieka bogatszy o różne możliwości, natomiast uboższy jeśli idzie o zasady – mówił w homilii abp Gądecki. – Odkrywamy coraz więcej dróg, którymi moglibyśmy się poruszać, brakuje natomiast na nich zdemontowanych przez nas drogowskazów. Właśnie to wołanie o zasady nie jest szczególnie popularne w naszym ponowoczesnym świecie, czyli świecie kryzysu tak wiary, jak i kryzysu rozumu. Jest to świat, który radykalnie odrzuca wszelką stałość, normatywność, także normalność. Nieważnym i zbędnym staje się pytanie o tożsamość człowieka. Nieważnym i zbędnym staje się odwołanie do obiektywnych norm i zasad. W świecie postmodernizmu nieważne jest poszanowanie jakichkolwiek prawdziwych autorytetów, zwłaszcza zaś autorytetu Kościoła z jego niezależnością od presji opinii światowych. Liczące zdaje się zdanie płynnych, jak cała ponowoczesność, celebrytów i idoli”.

Abp Gądecki zachęcił do codziennego stawiania sobie pytania o to czy i w jaki sposób tendencje współczesnego świata pomagają człowiekowi w osiąganiu głębszej dojrzałości, świadomości własnej godności i gotowości do niesienia pomocy potrzebującym. Zachęcił też do codziennej modlitwy za młodzież. 

Cotygodniową Mszę przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowało siedmiu ojców synodalnych: abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, bp Marek Solarczyk, bp Marian Florczyk, abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii i bp Tadeusz Zbigniew Kusy z Republiki Środkowoafrykańskiej. Zawierzyli oni Papieżowi Polakowi obrady Synodu Biskupów.

Oceń treść:
Źródło:
;