Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Szósta Niedziela Wielkanocna

Świadkowie wiary

 fot. Łukasz Kaczyński

W piątek w Nowej Hucie odbył się niezwykły koncert zatytułowany „Zachwyca mnie mój Bóg”. Na scenie zlokalizowanej na początku Alei Róż na Placu Centralnym dziękowano za obecność Boga w tej części Krakowa oraz wspominano postawę jej mieszkańców, którzy w czasach komunistycznych zawalczyli o krzyż.

Wydarzenie było niezwykłym połączeniem muzyki chrześcijańskiej na najwyższym poziomie, modlitwy uwielbienia, a także lokalnego patriotyzmu. - Nowa Huta w zamyśle władz komunistycznych miała być „miastem bez Boga”, jednak dzięki dzielnej postawie naszych przodków tak się nie stało. To ich chcemy wspominać i brać z nich przykład - opisał ks. Łukasz Gołaś SAC, organizator koncertu, dodając, że z racji przypadającej 200-setnej rocznicy święceń kapłańskich Wincentego Pallottiego, miał on również wspomnieć kapłanów, którzy stali na straży wiary chrześcijańskiej w tym miejscu.

Oprawę muzyczną zapewnił blisko 120-osobowy chór i orkiestra, złożone z miejscowych muzyków pod batutą Miłosza Konarskiego. - Cieszymy się, że zebrali się tutaj muzycy, dla których Nowa Huta jest niezmiernie ważna. Chcemy, aby po zakończeniu koncertu nasi widzowie opuścili to miejsce z poczuciem świetnie spędzonego czasu. To nie są tylko dobre piosenki, które można posłuchać, ale którymi można się modlić i przekazywać naprawdę istotne tematy - powiedział dyrygent.

Na scenie pojawili się znani w całej Polsce wykonawcy: Muode Koty, Hiob, Jaspis, Gsus Project i La Pallotina oraz wokaliści i wykonawcy poezji śpiewanej, w tym Krzysiek Banita Kargól czy Zuzanna Bukowska.

- Taki koncert to oddanie hołdu ludziom, którzy postawili wiarę w swoim życiu na pierwszym miejscu. Takie przykłady pociągają, bo widać, że ta dzielnica tętni Bogiem. Myślę, że wydarzenie swoją ekspresyjnością poruszy serca tych, dla których Bóg jeszcze nie jest w życiu najważniejszy - przyznał Hiob, czyli Tomasz Karenko.

Części koncertowe i uwielbieniowe wydarzenia były przerywane filmami ze wspomnieniami starszych mieszkańców Nowej Huty oraz wypowiedziami św. Jana Pawła II na jej temat. „Dziękujemy dzisiaj przy Krzyżu Mogilskim, a zarazem przy Krzyżu Nowohuckim, za ten nowy początek ewangelizacji, który tutaj się dokonał. I prosimy wszyscy, ażeby był tak samo owocny, owszem, jeszcze bardziej owocny, jak pierwszy” - brzmiał jeden z zaprezentowanych fragmentów wypowiedzi papieża Polaka.

Zebrani na widowni podkreślali, że cieszą się, że tematy historyczne i religijne zostały podjęte w świeckiej przestrzeni dzielnicy. - W dzisiejszym zabieganiu takie wyjście do człowieka z treściami, które przypominają wyjątkowe religijne dziedzictwo Huty, jak i to, że krzyż powinien być stale obecny w naszym życiu i jest wartością, którą trzeba bronić, jest niezwykle potrzebne i mam nadzieję, że będzie świadectwem, które dotknie wielu do głębi - oceniła Barbara Maniak.

Dziś w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia o godz. 18:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., której będzie przewodził ks. Adrian Galbas SAC (przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego z Poznania) - po niej odbędzie się spotkanie modlitewne „Czuwanie z Pallottim”. Z kolei w niedzielę o godz. 10:00 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Zenon Hanas SAC (przełożony Prowincji Chrystusa Króla z Warszawy).

Dni Pallottiego w Krakowie organizuje parafia Matki Bożej Pocieszenia, Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM oraz Zarząd Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.pallotti.fm.

Oceń treść:
Źródło:
;