Imieniny: Odona, Malwiny, Elzbiety

Wydarzenia: Święto Hot-Doga

Wielki Post 2018

 fot. mat. pras.

Już po raz piąty krakowianie będą mogli wziąć udział w niezwykłym nabożeństwie męki Pańskiej. Muzyczna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie, w którym słowne rozważania cierpienia Chrystusa zostały zastąpione utworami muzyki klasycznej i współczesnej.

Do Krakowa ta forma nabożeństwa trafiła z Łodzi. W tamtym mieście studiowała Kinga Mastalerz. – Trafiłam kiedyś właśnie na taką Drogę Krzyżową. Bez słów, ale z muzyką. Była ona puszczana z płyt, a ja pomyślałam czy lepsze doznania i przeżycia nie zapewniłaby muzyka grana na żywo – wspomina.

Pomysł zaowocował – w kościele Redemptor Hominis w Krakowie od 5 lat w organizację muzycznej wersji pasyjnego nabożeństwa włącza się blisko 150 muzyków i śpiewaków. Najczęściej stacjom męki Pańskiej towarzyszą utwory klasyczne, np. Bacha i Mozarta.

Jednak zdarzają się również akcenty współczesne. – W ubiegłym roku wierni mogli usłyszeć wokalizę z filmu "Dziewiąte wrota", zespół barokowy czy pieśni góralskie. Wszystko zostało bardzo dobrze przyjęte. Chcemy, by prezentowana muzyka jak najlepiej podprowadzała do przeżywania i zrozumienia ofiary Jezusa – opisuje Mastalerz.

Podkreśla, że nabożeństwo jest wyjątkowym czasem odpoczynku od zabiegania świata, w którym wiele rzeczy jest zwyczajnie przegadanych. – Pozostawienie wiernym przestrzeni do osobistych przemyśleń na temat każdej stacji pozwala im lepiej docierać do głębi spotkania z największą ofiarą Boga. Ma także skłaniać do refleksji i zadumy nad cierpieniem i trudami swojego życia – wyjaśnia.

W tym roku o oprawę muzyczną zadbają trzy krakowskie chóry, orkiestra, zespoły instrumentalne i soliści, w tym Karin Wiktor-Kałucka czy Tomasz Jarosz. – Całość dopełni bogata aranżacja świetlna, która sprawi, że będzie to nie tylko wspaniałe widowisko, ale rzeczywiście misterne wędrowanie wspólnie z Jezusem Jego Drogą Krzyżową – podkreśla Mastalerz.

Muzyczna Droga Krzyżowa rozpocznie się 11 marca o godz. 20:00 w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie (ul. Stelmachów 137). Świątynia ta charakteryzuje się doskonałą akustyką – została zaprojektowana przez Tomasza Koniora, autora m.in. projektu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Oceń treść:
Źródło:
;