Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Wydarzenia: Dzień Kosmosu

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Polska

 fot. Fotolia.com

Z okazji obchodów 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 6 maja 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem odbędzie się Ogólnopolski Pielgrzymkowy Zjazd Rowerzystów „Rowerem do Polskiej Fatimy”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Marek Jędraszewski.

 

Zaproszenie do udziału w pielgrzymce skierowane jest zarówno do członków klubów i kół rowerowych, a także do niezrzeszonych grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych z Polski i za granicy.

– Jest to pewien trud, wysiłek, który każdy z uczestników pragnie podjąć w swojej intencji – mówi  Maciej Wszółkowski z duszpasterstwa akademickiego św. Anny w Krakowie, które organizuje wyjazd do zakopiańskiego sanktuarium - Większość z nas nie będzie mogła pojechać na główne uroczystości do Fatimy, dlatego udział w pielgrzymce jest to dobrym sposobem, by duchowo łączyć się i zjednoczyć z tymi, którzy będą obchodzić te wydarzenia w Portugalii – wyjaśnia.

Ideą pielgrzymowania jest także bliższe poznanie przesłania orędzia fatimskiego przez uczestników pielgrzymki - By żyli nim na co dzień, a przez to stali się jego gorliwymi propagatorami w swoich rodzinach, miejscach pracy, a także wszędzie tam, gdzie będą jeździć – zaznacza Henryk Kuczaj, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Powitanie pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odbędzie się 6 maja 2017 r. o godz. 17:30. Następnie rozpocznie się nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z  Mszą św. o godz. 18:30.

Do uczestników kierowana jest zachęta nadania pielgrzymce charakteru wynagradzającego za grzechy zwłaszcza przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, podejmując w tej intencji modlitwę różańcową w trakcie pielgrzymki. - Wszyscy wybierający się na rowerze do zakopiańskiego sanktuarium proszeni są także o to, aby przed wyruszeniem w drogę dokonali osobistego poświecenia się Niepokalanemu Sercu Maryi, a wszyscy ci, którzy taki akt uczynili w przeszłości, aby go odnowili – dodaje Henryk Kuczaj.

Honorowym patronatem wydarzenie objął apb Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Więcej informacji na temat udziału w pielgrzymce znajduje się na stronie internetowej organizatorów: http://rowerowe.info.pl/rdpf2017 .

***

Z kolei Archidiecezja Warszawska zachęca młodzież do wzięcia udziału w pielgrzymce rowerowej "Fatima w Warszawie". Wydarzenie religijno-sportowe odbędzie jest w setną rocznicę objawień fatimskich i skierowane jest do młodych, którzy nie mogą pojechać na uroczystości do Portugalii.

Nad organizacją akcji czuwa duszpasterz młodzieży - ks. Krzysztof Adamski. Jak sam podkreśla, idea pielgrzymki wpisuje się w program duszpasterski "Zejdź z Kanapy", opierający się na przesłaniu papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomysłodawcom zależy szczególnie, by udział wzięła młodzież ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci.

Ochotnicy mogą zgłaszać się do 11 maja za pośrednictwem grupy utworzonej na Facebooku pt. "Fatima w Warszawie" bądź adresu mailowego ks. Krzysztofa Adamskiego - adasztof@wp.pl. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego. Pielgrzymi powinni zapewnić sobie transport na miejsce zbiórki i z powrotem.

"Pielgrzymka jest pielgrzymką. Wierni idący na Jasną Górę nie rezygnują kiedy jest zła pogoda. Modlitwa będzie wtedy mocniejsza, dlatego prosimy młodzież o stawienie się w miejscu zbiórki niezależnie od pogody"- tłumaczył ks. Adamski.

Uczestnicy mają do wyboru cztery trasy, symbolizujące części różańca, które różnią się długością oraz trudnością ze względu na ukształtowanie terenu oraz typ nawierzchni. Grupy, z którymi chcą się poruszać należy określić w momencie zgłaszania.

Najwcześniej wyruszą pielgrzymi grupy "Światła". Sprzed kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odjadą o godzinie 10. Pół godziny później na szlaku pojawi się grupa "Radosna", która ruszy sprzed bazyliki w Niepokalanowie. Ta trasa według organizatorów będzie najtrudniejsza, ponieważ w dużej mierze prowadzi przez Puszczę Kampinoską, dlatego odradzają jazdę tą trasą na rowerach szosowych lub miejskich. O godzinie 11.30  za przewodnikiem sprzed kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Kuklówce podąży grupa "Bolesna". W południe pielgrzymi z grupy "Chwalebnej" opuszczą teren sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie.

Ks. Krzysztof Adamski opowiedział o intencjach, z którymi młodzież wyruszy. "Grupa Światła otoczy modlitwą papieża i kapłanów, a za ludzi chorych i cierpiących pomodlą się członkowie Bolesnej" – wyjaśnił – "O pokój na świecie Chwalebna, a w intencji dzieci i młodzieży wyruszą pielgrzymi jadący przez Puszczę Kampinoską, czyli grupa Radosna" – dodał duszpasterz.

Trasy poprowadzą w sumie przez 52 parafie noszące tytuły maryjne, a każda z grup dostanie osobną intencję, w której, pod kierownictwem towarzyszącego księdza, będzie modlić się poszczególnymi tajemnicami Różańca w 5 punktach trasy. Pomysłodawcom spotkania zależy, by pielgrzymi z czterech krańców Archidiecezji spotkali się o godzinie 17.00 w  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

"Liczymy też, że dzięki temu młodzi poznają archidiecezję warszawską, różnorodność i  mnogość świątyń, a po drodze spotkają ludzi, czyli żywy Kościół i w ten sposób uczczą rocznicę objawień fatimskich"- wyjaśnił ks. Adamski.

***

Od maja do października 1917 roku w tym portugalskim miasteczku trójce dzieci ukazywała się Matka Boża. Było to rodzeństwo Marto: Franciszek i Hiacynta oraz ich siostra cioteczna Łucja dos Santos. Kościół niecałe trzynaście lat po wydarzeniach zatwierdził objawienia, a Fatima stała się miejscem kultu, nawróceń i kształtowania się powołań. Szacuje się, że uroczystościach jubileuszu stulecia objawień maryjnych w Fatimie weźmie udział ponad milion wiernych na czele z papieżem Franciszkiem.

Oceń treść:
Źródło:
;