Imieniny: Michala, Makarego

Wydarzenia: Dzień Lotnictwa Wojskowego

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wielki Post 2018

 fot. Łukasz Kaczyński

Jak mówi stare przysłowie: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Uczestnicy RekoSKI trwających w Zembrzycach wiedzą to bardzo dobrze – wspólnie z franciszkanami dbają zarówno o ciało, uprawiając sporty zimowe, jak i o ducha, ucząc się rozpoznawać znaki Bożej obecności w codzienności.

Blisko 100 osób uczestniczy w wyjątkowym feryjnym wyjeździe, który łączy trening na desce snowboardowej czy nartach z naukami rekolekcyjnymi. – Chcemy pokazać ludziom, że zaproszenie Boga do swoich pasji oraz życiowej drogi przynosi wyjątkowe owoce. A jednocześnie uczyć ich jak żyć z Chrystusem w każdej przestrzeni codziennego życia i dzielić się Nim z innymi – opisuje pomysłodawca wydarzenia, o. Łukasz Buksa OFM.

Dzień na RekoSKI zaczyna się Mszą św., która wprowadza w tematykę dnia. – Następnie wszyscy wyruszają na stok. Zarówno ci, którzy uczą się jeździć od zera, jak i ci, którzy szlifują swoje umiejętności zjazdowe. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej – opisuje zakonnik, który sam uczy młodzież zjeżdżać na snowboardzie.

Po szusowaniu przychodzi czas na toaletę, a następnie obiadokolację. Później uczestnicy RekoSKI rozpoczynają wieczorny blok modlitewny. Składają się na niego konferencja, nauka śpiewu oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Zagadnienia, nad którymi pochylają się zarówno młodzi, jak i dorośli, łączy wspólny temat „Znaki Boga”. – Wnikamy głęboko w to, co jest w naszym sercu. Uczymy się doświadczać spotkania z Bogiem właśnie w nim. A także zastanawiamy się co nam w tym przeszkadza, a co pomaga – wyjaśnia o. Buksa.

Na RekoSKI przyjeżdżają zarówno całe rodziny, jak i samotni pasjonaci sportów zimowych. Wszyscy oni tworzą jednak wyjątkową wspólnotę. – Nie jesteśmy nią tylko w kaplicy. Przenosimy tę jedność dalej. Będąc na stoku razem przeżywamy sukcesy czy pomagamy sobie w niepowodzeniach. Bez żadnej rywalizacji, ale radośni wiarą - mówi Jerzy.

Jak dodaje Martyna połączenie troski o sprawy fizyczne z troską o wnętrze człowieka to doskonały pomysł. – Cieszę się, że tu przyjechałam. Mogę tu doświadczyć takiego pozytywnego zmęczenia – zarówno zmaganiem na stoku, ale i też nad sobą samym. Myślę, że to paradoksalnie doda mi więcej sił na to, co jeszcze przede mną - przyznaje.

W wszystkich tegorocznych turnusach RekoSKI uczestniczyło ponad 250 osób z całej Polski. Twórca nowatorskich rekolekcji – o. Łukasz Buksa OFM – to rekolekcjonista, wokalista i instruktor snowboardu. Organizuje również cykl muzyczno-słownych konferencji ewangelizacyjnych dla młodzieży pt. „Obudź się! Możesz więcej!”.

Oceń treść:
Źródło:
;