Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Polska

Nagroda ks. Tischnera dla Jerzego Owsiaka

jerzy owsiak fot. Mateusz Włodarczyk / wikipedia.org

Laureatami tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera zostali o. Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Wyróżnienie zostanie wręczone w czasie 19. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w dn. 27-30 marca w Krakowie.

 

„Człowiek. Nowe wyzwania” – tak brzmi hasło tegorocznej edycji Dni Tischnerowskich. Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Jagielloński; program oraz nazwiska laureatów ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 12 marca – w dniu urodzin ks. Józefa Tischnera – w budynku Collegium Novum UJ.

Po raz pierwszy na Dniach Tischnerowskich pojawi się tematyka okołomedyczna, a to za sprawa gościa głównego – wybitnego transplantologa, prof. Marka Krawczyka. W cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład „Etyka w medycynie zabiegowej – czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów” zatytułowanej „Wartość człowieka”. „Wśród wielu wyzwań, przed jakimi stajemy obecnie, jednym z najpoważniejszych są wyzwania związane z rozwojem nauki i technologii”, mówił na konferencji prasowej Wojciech Bonowicz. „Nasze możliwości techniczne rosną, a nasza wrażliwość etyczna z trudem nadąża za zmianami. Warto o tym podyskutować”. W „Jaskini” obok Marka Krawczyka zasiądą: Bogdan de Barbaro, s. Barbara Chyrowicz oraz Piotr Grzegorz Nowak.

W programie Dni (którego szczegóły można znaleźć poniżej, a także na stronie Dni Tischnerowskich  oraz na specjalnym profilu imprezy  znalazły się ponadto dwie inne debaty, związane z wyzwaniami, którymi ludzkość – a więc i nasze społeczeństwo – musi obecnie stawić czoła. Pierwsza nosi tytuł „Tischnera myślenie o człowieku”, a dotyczyć będzie właśnie tego, jakie wizje człowieka dominują we współczesnej filozofii, jakiej antropologii potrzebujemy w związku ze zmianami zachodzącymi w świecie i czy Tischner może nam być pomocny w naszych poszukiwaniach. W debacie tej udział wezmą filozofowie: Marek Drwięga, Adam Workowski i Wojciech Załuski.

Druga debata – „Jak przerwać spiralę nienawiści?” – koncentrować się będzie wokół problemu przemocy. Czy możemy jej jakoś zaradzić lub przynajmniej ją ograniczyć, czy też skazani jesteśmy na powroty niekontrolowanych wybuchów nienawiści w skali globalnej i lokalnej? Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko”, zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie, oczywiście, stałych punktów imprezy: pokazu filmów „Tischner na ekranie”, czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz (przeczyta esej „Darowane pięć minut” pochodzący z książki „Kot pilnujący myszy”), Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Podczas konferencji prasowej ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów. Zostali nimi: o. Ludwik Wiśniewski OP (w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” – za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”), Łukasz Garbal (w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” – za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”) oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak (w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” – za działalność w ramach Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).

Tegoroczną galę Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera uświetni zespół Bester Quartet.

19. Dni Tischnerowskie poprzedzą wydarzenia w Strefie Tischnera – a wśród nich prawdziwa bomba, czyli „Pociąg do Tischnera”, który w sobotę 23 marca przejedzie na trasie Kraków-Sopot (czyli między miastem, gdzie odbywają się Dni Tischnerowskie, i miastem, gdzie ma swą siedzibę fundator Nagrody Tischnera – ERGO Hestia). W specjalnym wagonie pociągu, który wyjedzie z Krakowa o godz. 9:46, można będzie spotkać m.in. laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z lat ubiegłych: Janinę Ochojską, Wojciecha Jagielskiego, Jerzego Sosnowskiego i Kubę Wygnańskiego. Będzie możliwość włączenia się do rozmowy z nimi, którą moderować będą Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner. Wstęp do wagonu jest otwarty dla wszystkich pasażerów, trzeba natomiast wcześniej zaopatrzyć się w bilet.

W czwartek 21 marca, w Radiu Kraków odbędzie się dyskusja „Kim jest dobry człowiek? – w kontekście medycyny, teologii i etyki”, a 26 marca w Instytucie Myśli Józefa Tischnera o tym, jak „Zrozumieć człowieka” dyskutować będą filozofowie Jaromir Brejdak i Karol Tarnowski. Ponadto 14 marca Wojciech Bonowicz podczas warsztatów literacko-filozoficznych „Czytamy!” omówi tekst ks. Tischnera „Przestrzeń jako projekt wolności”.

Szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń znajdą się na stronie Tischner.pl.

Oceń treść:
;