Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Kulturalnie

Najsłynniejszy polski balet za darmo w MNK

muzeum narodowe w krakowie, gmach główny fot. Krzysztof Petela Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe staje się atrakcyjnym miejscem nie tylko dla koneserów sztuki, ale również dla miłośników tańca i muzyki klasycznej.  Podczas Nocy Teatrów, 16 czerwca br. o godz. 19:00, w Gmachu Głównym MNK będzie można obejrzeć balet-pantomimę Karola Szymanowskiego Harnasie w choreografii Leszka Rembowskiego.

 

"Harnasie", arcydzieło Karola Szymanowskiego, to najbardziej znany polski balet, a zarazem pierwszy w historii muzyki polskiej utwór sceniczny w całości oparty na folklorze Podhala. Balet Cracovia Danza sięgnął po to dzieło w ubiegłym roku, w 80. rocznicę śmierci kompozytora. Choreografię powierzono Leszkowi Rembowskiemu, wybitnemu specjaliście w zakresie tańców polskich, wykładowcy Szkoły Baletowej w Poznaniu. Kostiumy zaprojektował Jan Polewka, znany krakowski scenograf, dyrektor artystyczny Teatru Starego, a za scenografię odpowiada Jan Burnat. Realizacja okazała się sukcesem, a premiera miała miejsce w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Podczas nocy Teatrów „Harnasie” wrócą do Muzeum. Tym razem w postać tytułowego Harnasia wcieli się Robert Kędziński, solista Baletu Opery Wrocławskiej, odtwórca m.in. roli Romea w ostatniej realizacji Romea i Julii. Artysta po raz pierwszy wystąpi gościnnie z Baletem Cracovia Danza. Wystawienie baletu zostanie również wzbogacone, jak na Noc Teatrów przystało, słowem, m.in. poezją podhalańską, którą usłyszymy w wykonaniu Bolesława Brzozowskiego.

Darmowe wejściówki będą czekać na chętnych od 14 czerwca w kasie Gmachu Głównego MNK (al. 3 Maja 1) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie (ul. Powiśle 11).

Oceń treść:
;