Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Pierwsza Niedziela Adwentu

Jaśniej

modlitwa fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Krakowskie Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów zaprasza na trzydniową sesję online zatytułowaną „Jak modlić się liturgią?”. Wydarzenie, które rozpocznie się w piątek 8 maja, poprowadzi ks. dr Krzysztof Porosło.

Duchowny jest dogmatykiem i teologiem liturgii, autorem wielu publikacji o liturgii oraz organizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Tytuł sesji przygotowanej przez niego to nawiązanie do słów papieża Piusa X, który powiedział, że człowiek powinien umieć modlić się liturgią.

 - Wiele osób patrzy na liturgię w sposób dualistyczny - z jednej strony czują potrzebę, by się pomodlić i rozwijać podczas liturgii swoje życie duchowe, a z drugiej zupełnie odrębnie pamiętają, że trzeba wykonać w jej trakcie pewne gesty czy odmówić modlitwy. My chcemy pokazać, że naszą modlitwą ma być właśnie świadome wejście w obrzędy, postawy czy wezwania, które proponuje nam Kościół - tłumaczy kapłan.

Podkreśla przy tym, że liturgię cechuje niezwykła zgodność z naturą człowieka, na którą składa się ciało i dusza. - W naszym życiu to, co cielesne spełnia również funkcje duchowe, nie tylko biologiczne. To przecież poprzez wzrok możemy zobaczyć Boga, który działa w naszej codzienności. Podobnie jest w liturgii. Przyjęcie Jezusa w Komunii św. ma charakter duchowy, ale dokonuje się poprzez fizyczne spożycie hostii - opisuje, dodając, że uczestnicy wydarzenia będą się uczyć wyrażania swojej duchowości przez to, co zewnętrzne.

Sesja prowadzona przez trzy najbliższe dni za pośrednictwem internetu będzie się składać z sześciu konferencji przygotowanych przez ks. Porosło oraz dwóch spotkań z ks. Krzysztofem Wonsem SDS, dyrektorem Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Wśród tytułów poszczególnych spotkań znalazły się m.in.: „Ciało i zmysły w liturgii”, „Święta codzienność” czy „Kapłaństwo powszechne i liturgia domowa”. - Choć to sesja online chcemy zachować pewien układ rekolekcyjny. Zachęcamy więc, poza wysłuchaniem konferencji, także do modlitwy w domu, a uczestnicy, którzy mają taką możliwość, zaproszeni są do czasu pełnego milczenia - dodaje ks. Porosło.

Co ważne, prowadzącemu będzie można za pośrednictwem e-maila krzysztof.poroslo@gmail.com zadawać pytania dotyczące nurtujących kwestii z zakresu liturgii. Uczestnicy mają na to czas do 9 maja do godz. 19:00. Konferencje będzie można obejrzeć na stronie www.cfd.sds.pl (tam też dostępny jest szczegółowy program sesji) oraz na kanale YouTube „Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie - Kraków”.

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów. Powstało w 1997 roku. Proponuje sesje, szkoły formacyjne i rekolekcje, w których szczególną uwagę  poświęca się pojedynczej osobie i jej indywidualności. Towarzyszy osobom duchownym i świeckim w poszukiwaniu głębszego doświadczenia wiary i integralnego rozwoju duchowego i psychicznego. CFD współpracuje z cenionymi formatorami różnych szkół i ośrodków życia duchowego, którzy służą swoim osobistym doświadczeniem wiary oraz swoim przygotowaniem teologicznym, pedagogicznym i psychologicznym.

Oceń treść:
Źródło:
;