Imieniny: Roberta, Wieslawa

Wydarzenia: Dzień Chemika

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Książka

Nie lękajcie się przebaczać. „Spowiednik Papieża” opowiada

okładka książki nie lękajcie się przebaczać fot. e-serafin.pl

W marcu, nakładem krakowskiego wydawnictwa Serafin, ukaże się książka o Bożym miłosierdziu i spowiedniczej posłudze br. Luisa Dri, argentyńskiego kapucyna nazywanego „spowiednikiem papieża” – “Nie lękajcie się przebaczać”.

 

„Nie lękajcie się przebaczać. „Spowiednik Papieża” opowiada to książka, w której argentyński kapłan prezentuje na wskroś ewangeliczne spojrzenie na człowieka. Podobnie jak Papież Franciszek opowiada się za tym, aby nie skąpić penitentom Bożego miłosierdzia, ale rozdawać je ze swoistą rozrzutnością. Sprzeciwia się legalistycznemu podejściu do sakramentu pojednania oraz nadmiernej koncentracji na każdym popełnionym grzechu. Fakt ludzkiej grzeszności bowiem nigdy nie powinien przesłaniać wartości, jaką człowiek stanowi w oczach Boga. To, co najważniejsze, rozgrywa się w ludzkim sercu, i to ono musi zostać dotknięte przez miłosierdzie.

„Opowiadałem już wielokrotnie, przy różnych okazjach, jaką odpowiedź dał mi ojciec Luis Dri, kiedy zapytałem go, będąc arcybiskupem Buenos Aires, co robi, kiedy po wyjściu z konfesjonału, w którym spędził wiele godzin, odczuwa skrupuły, że zbyt łatwo udzielał rozgrzeszenia. Opowiedział mi, że ma zwyczaj udawać się przed tabernakulum, przed Najświętszy Sakrament, aby samemu prosić o przebaczenie, że zbyt wiele przebaczył, na koniec zaś swej modlitwy zwraca się do Jezusa słowami: „Przecież to Ty sam dałeś mi zły przykład”. Coś podobnego mówił również święty Leopold Mandić, wielki kapucyński spowiednik, do którego nieprzypadkowo ojciec Dri miał od zawsze wielkie nabożeństwo. Bardzo mnie poruszyły te słowa, dlatego też nie przestaję ich powtarzać. Ukazują nam one jakże potrzebną dzisiaj postawę” - pisze papież Franciszek we wstępie do książki.

Jedną z pierwszych rzeczy, którą robi br. Luis Dri, kiedy do spowiedzi przychodzi penitent, to gest ucałowania jego ręki. „Chcę, aby poczuł się dobrze przyjęty, niczym nieskrępowany, miał swobodę mówienia, aby otworzył się na działanie łaski w rozpoczynającym się sakramencie. Nieważne, czy ręce te są czyste, dopiero co umyte, czy są to dłonie pielgrzymów, którzy przychodzą tu bez większej troski o wygląd zewnętrzny” - mówi kapucyn.

Portal Franciszkanska3.pl sprawuje patronat medialny nad książką „Nie lękajcie się przebaczać”.


Luis Dri OFMCap, Andrea Tornielli, Alver Metalli, Nie lękajcie się przebaczać, wydawnictwo Serafin, Kraków 2019

Oceń treść:
;