Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Podsumowanie

 fot. Łukasz Kaczyński Bp Ryś na Dniach Katechetycznych.

W miniony czwartek i piątek w archidiecezji krakowskiej obywały się Dni Katechetyczne. Podczas wydarzenia biskup Grzegorz Ryś podkreślał, że potrzeba konkretnych działań, aby nie zaprzepaścić owoców Światowych Dni Młodzieży.

Hierarcha na wstępie zaznaczył, że kapitałem Boga, który powstał podczas Światowych Dni Młodzieży, jest przede wszystkim równowaga między doświadczeniem wiary, a katechezą. "Światowe Dni Młodzieży były czasem katechezy i to trzeba podkreślać. Ja spotkałem się na niej z 15 tysiącami ludzi na Stadionie Cracovii. I to było połączone z doświadczeniem wiary skoncentrowanym na Jezusie Chrystusie" - stwierdził.

Bp Ryś dodał, że istotne było także doświadczenie Kościoła w jego powszechności i uposzechnianiu go razem z młodzieżą. "Ważna jest również forma doświadczenia tego Kościoła. Przez energię i muzykę na przykład, ale też przez ciche znaki" - mówił. Uwrażliwiał, że taki model Kościoła działa - bliski, towarzyszący i włączający wiernych.

Następnie podał cztery konkretne propozycje dzieł, które mają pomnażać owoce Światowych Dni Młodzieży. "Nie wolno rozpuścić parafialnych grup wolontariatu i komitetów. Można je przekształcić we wspólnoty pod nazwą 'Mateusz 25'. To nieprzypadkowa nazwa, bo w 25. rozdziale Ewangelii św. Mateusza są przecież opisane uczynki miłosierdzia. Z tym słowem posłał młodych także papież Franciszek" - podkreślił.

Dodał, że te grupy powinny zebrać także tych, którzy tylko uczestniczyli w ŚDM, aby teraz włączyć ich do realnego okazywania miłosierdzia. "Zależy mi, aby ludzie skupieni w tych wspólnotach pomyśleli który z 14 uczynków miłosierdzia jest obszarem, w jaki oni chcieliby się zaangażować. A to przecież bardzo bogata oferta" - tłumaczył.
Wskazał, że zaplanowano już także, że 13 października odbędzie się spotkanie dla wszystkich z diecezji, którzy byli na Światowych Dniach Młodzieży. "Zadamy wcześniej na jakieś stronie internetowej dwa pytanie tym osobom: 'Co Ci powiedział papież?' i 'Co chcesz z tym zrobić'" - zapowiedział. Dodał, że z tego wyłoni się obraz potrzeb, a także poczucie wzajemnej obecności.

Biskup Ryś zdradził także, że w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zorganizowana zostanie kolejna edycja rekolekcji "Dla nas i całego świata". "Chcemy by ona zaczęła się w listopadzie i potrwała do czerwca. Przedłużeniem iskry będzie ogień. On oznacza Ducha św. i jego darom będą poświęcone te spotkania" - przedstawił tegoroczny temat wydarzenia.

Ostatnimi dziełami, które wskazał jako szansę na podtrzymanie wspólnoty i duchowego charakteru ŚDM, to powtórne rekolekcje dla gimnazjalistów i licealistów w Tauron Arenie, które odbędą się 28 i 29 marca przyszłego roku oraz 3-dniowe rekolekcje ewangelizacyjne w Suchej Beskidzkiej, które będą testem takiego wydarzenia dla wszystkich szkół w archidiecezji.

Źródło:
;