Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Polska

Nie żyje Kornel Morawiecki - opozycjonista, marszałek senior, ojciec premiera

kornel morawiecki fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

W poniedziałek po długiej chorobie w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Urodzony w 1941 r. w Warszawie, następnie związany z Wrocławiem. W czasach PRL fizyk, nauczyciel akademicki i działacz opozycji demokratycznej. Uczestniczył w strajkach studenckich w 1968 r., protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji oraz stłumieniu przez władze protestu robotników w grudniu 1970 r. Od 1979 r. współredagował podziemny „Biuletyn Dolnośląski”, zajmował się wydawaniem i kolportażem drugoobiegowych wydawnictw. Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”, był delegatem na pierwszy zjazd w Gdańsku w 1981 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego uniknął internowania. W 1982 r., po zdelegalizowaniu przez władze „Solidarności” założył „Solidarność Walczącą”, która w swoim manifeście opowiedziała się za walką o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W 1988 r. odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej”.

„Mamy obowiązek, spierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom. To nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie” – mówił 12 listopada 2015 r. jako Marszałek Senior otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Zwracając się tymi słowami do nowo wybranych posłów Kornel Morawiecki przekazał im swoją wizję tego, czym jest i czym powinna być polityka. Słowa te, które stały się parlamentarnym testamentem Kornela Morawieckiego, są aktualne dziś i będą drogowskazem dla wszystkich posłów kolejnych kadencji.

Oceń treść:
;