Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy

Wydarzenia:

Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy

Watykan

 fot. Piotr Tumidajski

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął prefekta Sekretariatu Ekonomicznego kard. George’a Pella. Australijski purpurat należy też do dziewięcioosobowej Rady Kardynałów mającej pomagać Papieżowi w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej. Gremium to zbierze się po raz kolejny na początku przyszłego tygodnia, w okresie poprzedzającym konsystorz wszystkich kardynałów. Właśnie uczestnikom konsystorza zostaną przedstawione propozycje wypracowane przez Radę, gdy chodzi o zmiany strukturalne w Kurii Rzymskiej i innych centralnych instytucjach związanych ze Stolicą Apostolską.

 

Na temat tych reform wypowiedział się ostatnio sekretarz Rady Kardynałów bp Marcello Semeraro. W wywiadzie dla tygodnika Famiglia Cristiana zaznaczył on, że w tej dziedzinie nie można działać pospiesznie, gdyż zmiany muszą zapewnić pewną równowagę instytucji. Zdaniem ordynariusza Albano potrzebne jest „odchudzenie” i usprawnienie struktur, jednak bez lekceważenia problemów, jakimi zajmowały się dotychczasowe instytucje.

Ogólnie polegałoby to na połączeniu niektórych papieskich rad wokół dwóch zasadniczych osi: świeccy-rodzina-życie oraz dzieła miłosierdzia-sprawiedliwość i pokój. Nie oznacza to, że wszystko jest już przesądzone – zaznaczył bp Semeraro. Nie brakuje bowiem obaw przed zbytnim „usektorowieniem” nowych dykasterii, a także minimalizowaniem problemów. Chodzi natomiast o to, by Kuria nie była autonomiczną strukturą w Watykanie, lecz skutecznym narzędziem dla Papieża oraz przykładem do dokonania podobnych uproszczeń organizacyjnych na szczeblu Kościołów lokalnych.

Źródło:
;